Doğum sonrası göğüsleriniz

Doğum sonrasında göğüsle ilgili ne gibi problemler yaşanabilir?
En sık görülen problem, göğüslerin enfekasiyon olmadan çok büyümesidir. Bu, çok rahatsızlık verir, ateş yapabilir. Eğer enfeksiyon yoksa, çare olarak , anne parasetamol içerikli ilaçlar alabilir, uygun sutyen takabilir ve buz uygulayabilir.

Meme iltihabı hakında ne söylenebilir?
Bu çok daha nadir görülen bir durumdur. Bunların çok azında da, meme apsesi oluşur.

Meme iltihabına yatkınlık yaratan etkenler var mıdır?
Göğüs büyümesi, göğüsucu yarası ve zayıf emzirme teknikleri, iltihap riskini arttıran etkenlerdir.Risk faktörü nedenleri her zaman belirli değildir.

Kişi nasıl meme iltihabını fark edebilir?
İltihap genelde bir göğsü etkiler. Oysa, iltihaba bağlı olmayan şişme durumunda, her iki göğüs te şişer. Verdiği rahatsızlık ve ağrı dışında, ateş ve kırıklık hissi de yaratır. Göğüsler incelenirken, birindeki iltihap hemen farkedilir.

Meme iltihabı için ne tedavi uygulanır?
Farkedildiği anda, hemen antibiyotik kullanılmaya başlanmalıdır. Buna ek olarak, emzirmeye bir zararı olmayacak, ağrı kesiciler de alınmalıdır.Emziren kadının buna son vermesine gerek yoktur.

Peki ya iltihap bir apseye dönüşürse?
Bu durumda,apse yarılarak boşaltılmalıdır. Bu, genel anestezi ile yapılır.Bu işlem, antibiyotik alınarak desteklenmelidir.

Kişi emzirmek istemiyorsa, süt salgısı nasıl durdurulur?
Bunun için iki yöntem vardır: Biri farmalojik olmayan (yani ilaçsız), diğeri ilaçlı yöntemlerdir. İlaçsız yöntemde, göğüs desteklenerek, likit alımı kısıtlanarak basit analjeziklerle süt salgılaması kesilir.İlaçlı yöntemde ise, iki hafta boyunca, hergün ilaç alınarak bir kür yapılır.1


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük