Yenidoğan Bebeğiniz

Yeni bebeğinizin doğuşuyla, bitkinliğin yanı sıra; neşe, övünç ve şaşkınlık gibi duygular da yaşarsınız. Bebeğinize hemen aşırı bağlandığınızı hissedebilirsiniz veya bağ kurmanız süre alabilir. Görüntüsü muhtemelen sizi şaşırtacaktır:  Garip şekilli kafası, buruşuk yüzü ve minicik elleri ve ayakları...

Doğumundan itibaren bebeğiniz hayatla kalmasına yardımcı olacak refleks ve hareketler sergileyecektir. Uyku zamanları ve ağlama krizleri gibi özelliklerinden karakterini tanımaya başlayabilirsiniz.

Her annenin zihnindeki ilk soru, çocuğunun iyi olup olmadığıdır. Sizi bu konuda rahatlatmak için doğumdan sonra birtakım tetkikler yapılacaktır. Bebeğinizle gerekli görülen tüm özel ihtimamla ilgilenilecektir. Eğer erken veya düşük ağırlıklı bir doğum söz konusu ise özel bir bakım biriminde tutulması gerekebilir. Ancak bu durumda da bebeğinizin yakınında bulunup bakımına katılabilir ve kendisiyle duygusal bağ kurabilirsiniz.

Yeni doğan bebeğinizle ilgili pek çok şey size şaşırtıcı gelebilir. Örneğin, birçok bebek lekeli, buruşuk ve biraz ‘morarmış’ görünür - tüm bunlar çok normaldir ve birkaç gün içinde, büyüdükçe ve geliştikçe bebeklerin görünümleri de değişmeye başlar. Bu değişiklikler, size birçok yeni duyguyu tattırır.

Tecrübeli ana babalar doğumdan itibaren bebeklerinin özel kişiliğini fark eder, ilk kez ana baba olanlar ise bebeklerinin yaşadıklarını unutacağını düşünebilir. Halbuki bebekler duygusal tecrübelerini doğumdan itibaren hızla hafızalarında arşivlemeye başlarlar. Uyanıkken dikkatli olacak ve çevresini dinleyecektir. Ko­nuşmalarınıza tepki verir, sizi kokunuzdan tanır ve size bakmaya gayret gösterir. Doğumundan itibaren insan yüzünü tanıyabilir ve çevresinden gelen seslere yanıt olarak başını sallayabilir.
Konuş­mak ister ve kendisiyle 20-25 santimetre mesafeden, sizi açıkça gö­rebileceği kadar yakından konuşursanız sizinle iletişim kurmaya çalışır. Gülümsemenize ağzını oynatarak, başını sallayarak, dilini çıkartarak veya vücudunu oynatarak tepki gösterebilir.1


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük