Gelişim Süreci

     »     Bebeginiz 2. haftasinda!

Yenidoğan bebeğiniz

 

Nasıl büyüyor ?
Bebeğiniz, son ana kadar rahminizin içinde kıvrılmış vaziyetteydi; bu yüzden bir ihtimal, tam olarak açılmamış kolları ve bacakları ile size belli bir süreliğine de olsa kırış kırış görünebilir. Hatta bu süre zarfında bebeğiniz size biraz da yay bacaklı gibi gelebilecektir.

 

Telaşa düşmeyin, bebeğiniz giderek, ufak ufak düzelecek ve zamanla, örneğin altıncı ayına geldiği zaman tamamen bu kırışıklıklarından kurtulacaktır. Bu süre zarfında sizin ılık rahminiz içindeki yaşamın dışına da adapte olmaya çalışırken, sarılı olduğu hafif kundağın bile tadını çıkarmaya bakabilecektir.

Hayatınız: Artık bir ebeveynsiniz

 Bu hafta gerçeklik ağır basıyor: Artık bir bebeğiniz var! O tümüyle size ait, sizin yanınızda kendisini evinde hissediyor. Ve sevilme, bakılma ve doyurulma ihtiyacı için tümüyle size bağımlı halde. Evet, bu anı nasıl yaşayacağınız konusunda, bugüne kadar ne yapılması ve nasıl yapılması için çok fazla kafa yorup bir sürü şey okudunuz. Ancak biz de bir demet yazı ve araç ile, hafızanızı tazelemenize yardımcı olacak ve size yeni tavsiyeler aktaracağız, ama bu haftanın en iyi tavsiyesini şimdiden verelim: Bebeğinize bakmak konusunda bu işin ustası olmaya bir anda soyunmayın! Sakin olun ve ağırdan alın. Yenidoğan bebeğinizin tahmininizden daha dayanıklı olduğunu bilin. Bilin ki o da, tıpkı sizin ve genç babanın yaşadığı gibi, size zamanla alışmaya eğilimli bir halde. Her yeni ilişki başlangıcında olduğu gibi bunun da zaman alabileceğini bir yere yazın.

 

Küçükinsan Facebook sayfasına katılmak için TIKLAYINIZ

 

Küçükinsan'ı Twitter'da takip etmek için TIKLAYINIZ

Küçükinsan'ın Sözlüğünü Twetter'da takip etmek içinTIKLAYINIZ

 


Bebeğiniz ilk haftasında...

 

Nasıl büyüyor ? Bebeğinizin görme yetisi hâlâ karışık. Bu anlamda (bebeklerin) görüş yeteneklerinin, onlar ancak size veya öteki şeylere en az 16 ilâ 25 cm'ye yakınken daha işlevsel olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bu da bebeğin anca onu yüzünüze yakın tuttuğunuz sırada sizi görebileceği anlamını taşıyor.

Bebeğinizin, daha en başından gözünüze biraz ‘garip kaçtığını’ düşünerek gereksiz vehme kapılmayın: Yenidoğanlar, sizin kaşlarınıza, saç tellerinize, ya da sürekli hareket eden dudaklarınıza bakmaya daha meyillidirler. Sizi ilk ayın sonunda tanıdıklarında, göz teması da kendiliğinden başlayacaktır. Yapılan araştırmalar, yenidoğanların insan yüzlerine eğilimlerinin öteki tüm renkler veya simgelerden, söz gelimi yüksek kontrastlı işaretlerden daha yüksek olduğunu gösterir.

 

Yaşamınız: Emzirme rahatsızlıkları
Bebeğinizin doğumunu takip eden iki veya dördüncü günde, sütünüz daha bol ‘gelerek’ göğüslerinizi hızla doldurmaya başlar. ( Bu süreçten önce bebeğiniz, genellikle doğum hemşireleri tarafından süt öncesi sıvılardan biri olan Colostrum’la beslenmiştir.) Süt akıntısı ya da gelişi olarak ( engorgement ) nitelenebilecek bu önemli ve yeni sürecin, bazı yeni anneler adına kimi talihsiz yan etkileri de olacağı öngörülmelidir ; bu süt akıntısı, bazılarını pekalâ rahatsız edebilecektir. Niçin ? Çünkü bedeniniz, süt üretimi için göğüslerinizde ve özellikle de meme uçlarınızda önemli miktarda biyolojik yönlendirme yaratmaktadır; ancak bu arada bir de, baş etmek zorunda olduğunuz doğum sonrası hormon dengesizliği sorunu söz konusudur; bu nedenle, yenidoğan bebeğinizin vücudunuzun bir parçasını emmeye çalışmasına da elbette alışık olmayabilirsiniz.

 

Göğüsleriniz bu süreçte daha duyarlı hale gelip, ısınabilir veya yanabilir. Hatta bu süreçte onların sarktıkları izlenimi bile edinebilirsiniz. Bu durumu, sizin emzirmeye uygun bir anne veya canlı olmadığınız ve emzirmenin can yakıcı olduğu gibi yanlış bir kanaatle değerlendirmeye çalışmasanız iyi olur; çünkü bu süreç zaten kendi içinde fiziksel acı verebilen bir süreçtir. Yaşadığınız bu geçiş sürecinin kısa bir ömrü olduğunu lütfen unutmayın. Ve bu süreçte yaşadığınız fiziksel acıyı giderebilmek için size önerebileceğimiz şu önerilere kulak verin:

  •  Ilık bir duş alın.
  • Göğüslerinize sıcak kompres uygulayın. ( Örneğin bir temiz el bezini sıcak sudan geçirerek göğüslerinize her emzirme öncesinde sarmalayın. )
  • Emzirme öncesinde her zaman mutlaka bir parça sütün göğsünüzden gelmesine özen gösterin. Bu, daha zor durumlar yaşamanızın önünü alır; böylece bebeğiniz de, ağzını uygun şekilde göğsünüze yerleştirdiğinizde yaşayabileceği olası emme tıkanıklıkları yüzünden sıkıntı çekmemiş olur. 
  • Destekleyici bir emzirme sutyeni edinmeyi deneyin. Bu yararlı eşyayı bazı genç annelerin geceleri bile kullandığını söylememizde fayda var.
     

 

 

Geçen yıl bu zamanlar:Henüz hamile bile değildiniz. İnanabiliyor musunuz? Zaman çok hızlı geçiyor değil mi?Bütün çocukların gelişimi, kendi gelişim hızları ve karakterlerine özgüdür. Yukarıda okuduğunuz bu bilgiler ‘genel bir rehber’ olarak alınmalı, birebir doğrularla yüklü bir araç olarak kullanılmamalıdır. Eğer çocuğunuz bu listedeki bir çok şeyi yapmıyorsa bile, ona zaman tanımalısınız. Siz bir ebeveyn olarak çocuğunuzu herkesten daha iyi tanırsınız. Bu nedenle içgüdülerinize güvenin ve neyin normal olduğunu veya olmadığını anlamaya çalışın. Buna rağmen çocuğunuzun gelişimi ile ilgili kuşkularınız oluşursa, doktorunuza danışın….

 

 

Küçükinsan Facebook sayfasına katılmak için TIKLAYINIZ

 

Küçükinsan'ı Twitter'da takip etmek için TIKLAYINIZ

 

Küçükinsan'ın Sözlüğünü Twetter'da takip etmek içinTIKLAYINIZ


Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük