Uzmanlarımız

Art Terapist Çetin Özbey( Kimdir? )
Ruh Sağlığı

Çocuğunuz Suyla Oynasın

İnsan vücudunun yüzde yetmişi sudur, aynı oran dünya için de geçerlidir. İnsan, bir parça sudan oluşur ve suyun içinde gelişir; dünyaya uyum sağlayacak olgunluğa gelinceye kadar suda yaşar.

Suyun olduğu yerde bolluk ve bereket olmuştur. Yeryüzünün en ihtişamlı medeniyetleri suyun olduğu bölgelerde kurulmuştur. Gelecekteki en büyük savaşların suya hâkim olmak için yapılacağı tahmin ediliyor. Yerleşim birimlerinde en değerli yapılar ve alanlar suya yakın olanlardır. Suyu görmek bile insanın rahatlaması için yeterli olabilmektedir. Yağmurda yürümek nice insan için kaçınılmaz bir fırsattır; kimi kaybettiğini düşündüğü geçmişine ait parçalar bulur, kimi aşkını tazeler, kimi de tarif edemediği hoş duyguların teslimiyetinde yürür yağmurun altında... Günlük yaşamda suyun birçok yararı somut olarak görülebilir. Örneğin, sabah güne zinde başlamak ve akşam günün yorgunluğunu atmak için banyo yapılır, ayaklar tuzlu suyla yıkanır. İnsanlar, tatillerini daha çok suyla bulaşabilecekleri yerlerde geçirmeyi tercih ederler. İnsanı en çok rahatlatan masaj suyla yapılan masajdır.

Alınan tıbbi ilaçların daha etkili bir sonuç vermesi için bol suyla tüketilmesi önerilmektedir. Birçok alternatif ve tamamlayıcı tedavi yöntemlerinde olumlu sonuç için, su önkoşul olarak görülmektedir. Birçok fiziksel ve ruhsal hastalığın tedavisinde su kullanılmaktadır.

Suyla oynamayı sevmeyen çocuk yoktur. Her çocuk gördüğü suyla etkileşim içine girmeye çalışır. Annesinden habersiz banyoya veya mutfağa girerek suyla oynar, etrafı ıslatır. Biberonundaki suyu içtikten sonra etrafa döker, su ve biberonla çeşitli oyunlar oynar. Suyu bardaktan bardağa, tabaktan tabağa aktarır; çamaşır ve bulaşık yıkar, defalarca elini yüzünü yıkar. Kimi çocuk da fırsat buldukça sokaktaki su birikintisiyle oynar. Çocukların suya ilgisini, kimi uzman çocuğun anne rahmine geri dönüşü arzuladığının bir belirtisi olarak yorumlar; çünkü en huzurlu dönemini orada geçiren çocuk, dünyadaki sınırlama ve sıkıntılardan kurtulmak için tekrar oraya geri dönüşü arzulamaktadır. Çocuğun suyla oynamasının temelinde her ne amaç olursa olsun şu gerçektir ki, suyla oynamak çocuğu rahatlatmakta ve gelişimini birçok yönden desteklemektedir.

Anneler, mümkün olduğunca çocuğu sudan uzak tutmaya çalışırlar. Bundaki temel amaç, çocuğun kendini ve etrafı ıslat-mamasıdır. Yemekten önce ve sonra çocuğun ellerini yıkamak yerine ıslak mendil kullanırlar. Kimi anne, çocuğun hasta olabileceğini düşünerek, çocuğa çok sık banyo yaptırmaz; çünkü banyodan sonra çocuğun daha çabuk hastalanacağına dair yanlış bir inanış vardır. Birçok anne ise, çocuğun çok su tüketmesini istemez; öyle ki bazıları akşam belli bir saatten sonra çocuk çok susamadıkça su içirmez. Böyle davranılmasının amacı, çocuğun gece altını ıslatmasını önlemektir.

 12

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük