Uzmanlarımız

Art Terapist Çetin Özbey( Kimdir? )
Ruh Sağlığı

Çocuğunuz Suyla Oynasın

Mümkün olduğunca çocuğun suyla teması sağlanmalıdır. Yaz aylarında çocuğun suya girebileceği ve suyla oynayabileceği yerlere gidilebilir. Örneğin deniz veya göl kenarları olabilir. Ayrıca bahçeli evlerde havuz yaptırılabilir veya balkona taşınabilir küçük havuzlar konulabilir. Soğuk havalarda ise, küvet suyla doldurulabilir ve çocuğun özgürce suyla buluşması sağlanabilir. Ayrıca oturma mekânlarında yere su geçirmeyen bir çarşaf serilerek çocuğun belli bir süre suyla oynamasına izin verilebilir. Örneğin, tabaktan tabağa su aktarması gibi. Çok sık banyo yaptırılmalıdır. Kimi anneler, çocuğu apar topar banyoya götürür, üç-beş dakikada alelacele yıkayıp çıkartır. Böyle yapmak yerine banyo zamanı oyuna dönüştürülebilir. Çocuğun sevdiği plastik oyuncaklarla oynaması sağlanmalı ve belli bir süre suyla oynamasına müsaade edilmelidir. Yaz aylarında her gün ve diğer zamanlarda ise iki günde bir banyo yaptırılabilir. Banyodan sonra çocuğun iyice kurulanması sağlanmalı ve ortamın ısısına uygun giydirilmelidir. Eğer çocuk yarı ıslak giydirilirse ve soğuk ortamda tutulursa hastalanma olasılığı artar.

Çocuğun su içmesini engellemek yerine çok su içmesi sağlanmalıdır. Kimi çocuk çok susamadıkça susadığını söylemez. Özellikle konuşma becerisi veya ifade edici dil becerisi olmayan çocuklar, susadıklarını belli etmezler, bu yüzden uzun süre susuz kalabilirler. Bu durumu önlemek için çocuğun olduğu ortamlarda su bulundurulmalı ve çocuğun görebileceği bir yere konulmalıdır. Gece bile çocuğun başucunda su olmalıdır. Çocuğun gece altını ıslatmasını önlemek için su dışında diğer sıvıların (çay, kola vb.) tüketimi engellenmelidir.

Yeterli su tüketimi, vücutta bulunan zararlı toksinleri dışarı atarak vücudu temizler, bağırsakların mukoza kıvrımlarını çalıştırarak kabızlığı önler ve dolaşım sisteminin hareketini düzenleyerek dolaşım sistemini rahatlatır. Ayrıca yeni kan oluşmasını sağlar; çünkü kanın yüzde 60'ından fazlası sudur. Kan ise, sağlıklı bir yaşam için oldukça gereklidir. Su, böbreklerin sağlıklı çalışmasını ve pürüzsüz bir cildin oluşmasını sağlar. Ayrıca böbrek ve cilt hastalıklarının tedavisinde ve fazla kiloların erimesinde etkilidir. Az su tüketme ise, baş ağrısı, sindirim sistemi bozukluğu, nefes darlığı gibi sorunlara yol açabilir, özellikle sıcak aylarda su kaybı çok olduğu için, çocukların daha fazla su tüketmesi sağlanmalıdır. Çok aşırı su içmek de böbreklerde zehirlenmeye neden olabilir.

Karpuz, greyfurt, üzüm, portakal vb. sulu meyveler yedirilebilir veya sıkılarak suları içirilebilir. Ayrıca sebzeler haşlanarak suları süzülüp içirilebilir.
 12

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük