Çocuğunuz ve Sofra Yemekleri

Aile toplantıları ve sosyal yemekler

Tüm aile bireylerini bir araya getirip sohbet ve fikir alışverişi ortamı sağlayan yemek saatleri, birçok aile için sade bir “karın doyurmadan daha fazla anlam taşır. Bu yönden çocukların eğitiminde ailece yenilen yemeklerin önemli bir yeri vardır. Sofra adabını ve terbiyesini, ileride katılacakları resmi toplantı yemeklerinden ziyade bu dönemde öğrenirler.

Sofrada davranış kuralları her aile için farklılık gösterir. Önemli olan çocuğunuzun sizin tarzınıza uyması ve oturma, yemek yeme şekli konusunda gereksiz tartışmalar yaşanmadan tüm ailenin yemek saatlerinin keyfini çıkartabilmesidir.

Çocuğunuz, mama sandalyesinde sizinle birlikte yemek masasına ilk oturuşundan itibaren gözlemlemeye ve öğrenmeye başlayacaktır. En azından sizinle aynı yemekleri yemeye çalışacak ve sık sık konuşmalara katılacaktır. Çocuğunuzun her fırsatta kalabalık aile yemeklerine ve hatta mümkünse diğer resmi toplantı yemeklerine katılmasını sağlayın. Yemekte kendisini sizin iyi davranışlarınızı örnek almaya teşvik edin. Örneğin masanın diğer ucundaki bir tabağa uzanmak yerine, yakındaki birinden uzatmasını rica ettiğinde onu övebilirsiniz.

Çocukların örnek alarak doğal ve hızlı bir şekilde öğrenme yetenekleri vardır ve bu şekilde diğer aile bireylerinin davranış özelliklerini kısa sürede benimseyebilirler. Şu halde, eğer yemeğini bitiren herkes diğerlerini beklemeden masadan kalkıyorsa, çocuğunuzu yemek bitene kadar masada oturup beklemeye ikna etmek zor olacaktır.

Konuklarınızın olduğu zamanlarda çocuğunuzdan özellikle iyi davranmasını bekleyebilirsiniz. Örneğin masayı kurmanıza yardım ettirerek onu da bu özel yemeğin heyecanına kaptırabilirsiniz.

Bazı durumlarda fazla bir çaba göstermek gerektiğini görerek, kendisinden neden daha iyi davranmasını istediğinizi daha rahat anlayacak ve bu yöndeki istekleri yerine getirecektir.123


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük