Uzmanlarımız

Art Terapist Çetin Özbey( Kimdir? )
Ruh Sağlığı

Çocuklarda Öfke Nöbetleri

Çocuk, engellendiğinde veya istekleri karşılanmadığında öfkelenir. Öfke çoğu zaman iletişim amaçlı kullanılır. Çocuk, öfkenin amacına daha iyi hizmet ettiğini ve öfke aracılığıyla amacına daha çabuk ulaştığını deneyimlerle öğrenerek, bunu alışkanlık haline getirebilir. Kimi çocuk, çok küçük sorunlar karşısında öfkelenebilir ve bütün zamanını öfkeli ve gergin olarak geçirebilir.

Öfkenin ortaya konma biçimi çocuğun yaşıyla doğrudan bağlantılıdır. Bebekler öfkelerini ağlayarak, tekmeleyerek belirtirken, iki yaşındaki çocuklar, nefeslerini tutarak, bağırarak, tepinerek ifade ederler. Daha büyük çocuklar ise, saldırgan davranışlar göstererek öfkelerini yansıtırlar.

Öfke krizleri iki yaş civarında belirginleşir ve 5-6 yaşa kadar devam eder. Eğer çocuk öfkesini kontrol altına almayı öğrenemezse, ileride saldırgan bir kişilik yapısına sahip olabilir. Bütün çocuklarda zaman zaman öfke patlamaları görülebilir ve bu oldukça normal bir durumdur; fakat çocuk bir günde 4-5 defadan fazla öfke krizi geçiriyorsa, önlem alınmalıdır.

Çok sık öfkelenen çocuk, arkadaş edinmede güçlükler yaşayabilir. Öfke anında kimi çocuk, saldırgan davranışlarda bulunurken, kimi de sadece ağlayarak öfkesini dışa vurur. Özellikle çok çabuk öfkelenip ağlayan çocuklar, arkadaşları tarafından çok sık ağlatılabilir veya alay konusu yapılabilirler.1234

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük