Uzmanlarımız

Art Terapist Çetin Özbey( Kimdir? )
Ruh Sağlığı

Tuvalet Eğitimi

 

TUVALET EĞİTİMİ, anal dönemde başlar. Bu evrede oral dönem sona ermiştir. Çocuğun özerklik evresi başlar, bu yüzden inatçı davranışları belirgindir. Bu nedenle tuvalet eğitimi aceleye getirilmemelidir. Sabırlı ve kararlı bir tutumla üstesinden gelinebilir.

İdrar ve kaka kontrolü kız ve erkeklerde farklı yaşlarda ortaya çıkar. Her ne kadar çocuktan çocuğa değişiklik gösterse de, kız çocuklarının mesane ve bağırsak kontrolü daha erken geliştiği için, erkek çocuklarına göre daha erken tuvalet alışkanlığı kazanırlar. Erkek çocukları 2.5-3 yaş arası dönemde idrarının geldiğini haber verebilir; ama bazen kaçırabilirler. 3.5-6 yaş arası dönemde gündüzleri tuvaletini sorunsuz yapabilir; ama bazı çocuklar geceleri altına kaçırmayı sürdürebilirler. Kız çocukları 1.5-2.5 yaş arası dönemde idrarının geldiğini haber verebilir; ama bazen kaçırabilirler. 2.5-5 yaş arası dönemde gündüzleri tuvaletini sorunsuz yapabilir; ama bazı çocuklar geceleri altına kaçırmayı sürdürebilirler.

Bazı anneler tuvalet eğitimine gereğinden fazla eğilirler. Erken yaşta yani çocuğun bedensel ve zihinsel olgunluğa erişmesini beklemeden tuvalet eğitimine başlayarak, çocukta çeşitli davranış bozukluklarına ve çocuğun tuvalet alışkanlığını geç kazanmasına neden olurlar. Mesanesi ve bağırsak kontrol sistemi yeterince gelişmemiş çocuğa tuvalet alışkanlığı kazandırmaya çalışmak zarardan başka sonuç vermez. İdrar ve kaka kontrolünün gelişimi annenin isteği veya zorlamasıyla gerçekleşmez; çünkü mesane ve bağırsakların kontrolü, gelişimin uygun bir aşamasında doğal olarak ortaya çıkar; annenin yönlendirmesiyle ve çocuğun bilişsel düzeyi oranında düzene girer. Böylece çocuk, kakasını ve idrarını kontrol edebilme becerisi edinir. Çocuk, hazır olmadığı bir dönemde idrarını ve kakasını tutmaya zorlanırsa ve altına kaçırdığında cezayla karşılaşırsa, ileride inatçı, titiz ve takıntılı bir kişilik sahibi olur.1234

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük