Bebeğinizin Gelişimi

Bazen çocuğunuzun büyümesi size yavaş gelse de, gelişimi sürekli olarak devam etmektedir. Bununla birlikte, her çocuğun beceri ka­zanma yeteneği farklıdır, bu yüzden eğer çocuğunuz bazı konular­da yaşıtlarından daha yavaş ilerleme kaydediyorsa endişelenmeyin. Doğru zamanda doğru teşviklerle çocuğunuzun belli yetenekle­ri kazanmasını hızlandırabilirsiniz, ancak gelişim belli aşamalarda olmaktadır ve bunların değiştiremeyeceğiniz kesin bir sırası vardır.

Bebeğiniz doğar doğmaz kendisini hiçbir anlam veremediği,karmaşık görüntülerin ve gürültülerin ortasında bulur.Çevresindeki unsurları tanıma ve ezberleme süreci hemen başlar. Ana baba olarak çevresindekileri tanıma sürecinde bebeğinize  yardımcı olabilirsiniz. Bebeğinizin sosyal gelişimindeki başlangıç noktası sizin fiziksel varlığınızdır. Bebeğiniz doğar doğmaz sesinizi, kokunuzu ve kabaca görüntünüzü tanımaya başlayacak ve sizi sevgi ve huzurla özdeşleştirecektir. Konuşarak, oynayarak, onunla konuşup göz temasında bulanarak sizinle iletişim kurma içgüdüsünü destekleyebilirsiniz.

Bebeğinizin beyin ağırlığı ilk bir yıl içinde iki katına ulaşır. Bu büyüme beyindeki sinir hücrelerinin sayısının artmasından çok, sinirler arasında giderek daha fazla sayıda bağlantı oluşmasına bağlı olarak gerçekleşir. “Düşünme yeteneği”, yaşadığı dünyayı gözlemleyip onunla etkileşerek kazanılan karmaşık bir ilişki kurma sürecidir.

Çocuğunuz sosyal ve zihinsel gelişiminin yanında fiziksel yeteneklerde kazanır. Oturmayı, emeklemeyi ve ardından yürümeyi ve koşmayı öğrenir. Zaman içinde el becerisi de giderek artar. Tüm bu gelişmeler kendisine yeni tecrübe alanları kazandıracaktır.123


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük