Uzmanlarımız

Uzm. Diyetisyen İpek Ağaca Özger( Kimdir? )
Beslenme ve Diyet

Kahvaltısız Asla!

 

İşyerinizde gün boyu yüksek performansta çalışmak, derslerdeki konsantrasyonunuzu ve buna bağlı olarak başarıyı arttırmak, gün içerisinde daha aktif ve canlı olmak ve tabi ki daha sağlıklı ve formda kalmak pek çok kişinin ortak isteklerindendir.

Peki bunları sağlamanın yolunun güne başlangıç olan kahvaltıdan geçtiğini biliyor musunuz?

Kahvaltı en önemli öğündür.
Ortalama 8-9 saatlik açlık sonrası vücut, beslenmeye en çok sabah ihtiyaç duyar. Bu yüzden de en önemli öğün kahvaltıdır. Vücudun ihtiyacı olan besin ogelerini (proteinler, yağlar, karbonhidratlar, mineraller, vitaminler ve su) bir an evvel karşılamak gerekir.

Kahvaltısız asla!

Sağlıklı beslenmede en önemli kuralların başında; öğün düzeni gelir. Sağlıklı bireyler günde 3 ana öğün (kahvaltı, öğle ve akşam) ve 2-3 ara öğün (kuşluk, ikindi ve gece) yapmalıdırlar.

Sebebi her ne olursa olsun; kahvaltı etmeden evden çıkmamak alışkanlık haline getirilmelidir. Kahvaltının, en önemli öğün olduğunu belirtmiştik; aynı zamanda kahvaltı, en çok ihmal edilen öğündür de. Kahvaltı; gün boyunca daha aktif kalabilmek, çalışma performansını arttırmak, derslerdeki başarıyı arttırmak, işte veya derste uzun süreli konsantrasyon sağlamak, yorgunluk ve uyku halinden ve dikkat eksikliğinden kurtulmak, formda kalmak, sağlıklı olmak için ve daha sayabileceğimiz pek çok nedenden dolayı asla atlanmaması gereken bir öğündür. İşte bu yüzden; yeni bir güne başlarken: ‘Kahvaltısız asla!’ denmelidir.1234

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük