Uzmanlarımız

Uzm. Diyetisyen İpek Ağaca Özger( Kimdir? )
Beslenme ve Diyet

Ortoreksiya Nervosa: Sağlıklı Beslenme Takıntısı

 

‘ORTOREKSİYA NERVOSA’ nedir biliyor musunuz?

Sağlıklı Beslenme’ nin yaşam için ne kadar önemli olduğunu artık az çok hepimiz biliyoruz. Sağlıklı Beslenme; var olan sağlığı koruma ve geliştirmede, hastalıklara yakalanma riskini azaltmada, mevcut hastalıkların tedavisinde önemli role sahiptir.

Konu her ne olursa olsun; Sağlıklı Beslenme’ nin öneminden bahsetmeden edemeyiz. Çünkü temel amacımız; bireylere ‘Sağlıklı Beslenme’ alışkanlığını kazandırmaktır. Fakat; önemli bir nokta: Sağlıklı Beslenmeyi takıntı haline getirmeden !!!

‘SAĞLIKLI BESLENME TAKINTISI’ diye bilinen ‘ORTOREKSİYA NERVOSA’ yeni bir yeme davranışı bozukluğudur.
Ortoreksiya Nervosa üzerine araştırmalar halen devam etmektedir. Ben de; bu konuyla ilgili pek çok bilimsel yayın taradım ve sizlerle bu yeni davranış bozukluğunu paylaşmak istiyorum.

Ortoreksiya terimi, orthos (doğru) ve oreksia (iştah) Yunan kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur. Ortoreksiya ‘doğru beslenme’ anlamına gelmektedir.

Ortoreksiya Nervosa, önemli diyetsel kısıtlamalar getiren, biyolojik ve saf yiyeceklere hastalık derecesinde olan takıntıyla karakterizedir. Ortoreksiya Nervosa’da doğru besini yemeye patolojik bir düşkünlükten bahsedilir. Bu hastalık; genelde psikolojik bir bozukluktan kaynaklanmaktadır.1234

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük