Uzmanlarımız

Art Terapist Çetin Özbey( Kimdir? )
Ruh Sağlığı

Israrcı Çocuklar

 

Disiplin, çocuğun katı kurallar çerçevesinde eğitilmesi anlamına gelmez. Disiplin, çocuğun kabul görmeyen davranışları yapma olasılığını azaltıp, uygun davranışları yapma olasılığını artırmaktır. Disiplinin amacı, çocuğu kendi davranışlarından sorumlu hale getirmek ve iç denetim mekanizmasını geliştirmektir. Bunun için, çocuğa yapmaması gereken davranışları kavraması sağlanmalıdır. Sosyal bir varlık olarak her şeyi özgürce yapamayacağını bilmeli ve yaşama bakış açısını bu doğrultuda geliştirmelidir.

Çocuklarda üstben henüz yeterince gelişmediği için akıllarına geleni özgürce yapma eğilimindedirler. Davranışlarındaki temel amaç güdülerini tatmin etmektir. Birçok ebeveyn, çocuğun önüne herhangi bir engel koymadan bütün isteklerine izin verir ve birçok isteklerinin gerçekleşmesine de aracılık eder. Çocuğun evde kırmadığı eşya, bozmadığı alet yok gibidir. Çocuk bir şey istese, anne baba on şey alır. “Bu çocuğu çok şımartıyorsunuz,” diyenlere de verecekleri cevapları hazırdır: “O daha çocuk, büyüyünce kendisi yanlış olduğunu anlayacak ve o davranışları yapmayacak.”

Eve gelen misafirlere rahatlık vermez, misafirliğe gidilen yerde ev sahiplerine “illallah” dedirtir. Büyüdükçe istekleri artık karşılanamayacak boyuta ulaşır. Öyle ki, anne baba çocukla hiçbir yere gitmek istemez. Örneğin, alışverişe gidildiğinde çocuk, her gördüğünü almak ister, alınmadığı zaman ise bağırır, çağırır, küfürler savurur, yerlerde tepinir. Anne baba daha fazla rezil olmamak için “Tamam çocuğum, kes şu bağırmayı, istediğin oyuncağı alacağım.” Anne babanın bu teslimiyeti de fayda etmez; artık çocuğu susturabilene aşk olsun. Bir türlü susturulamaz ve yalvarmalar art arda sıralanır: “Ne olur kes sesini, bak herkes bize bakıyor. Eğer susarsan sana başka bir oyuncak daha alırım” vb.123

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük