Uzmanlarımız

Uzm. Diyetisyen İpek Ağaca Özger( Kimdir? )
Beslenme ve Diyet

Unlu Besinler ve Tüketirken Dikkat Edilecekler

 

Türk halkının un kullanılarak hazırlanmış besinlere olan düşkünlüğü tartışılmazdır.. Ekmek, pide, simit, gözleme, yufka, mantı, börek, çörek, kek, pasta, kurabiye …Misafirliklerde, özel günlerde, toplantılarda bu besinler sofralardan eksik olmaz.

Her bir şehrimizde, her köşe başında bir simit cafeye, pastaneye, pideciye, börekçiye vb. unlu mamül satışı yapan yerlere rastlamak pek mümkün. Kokularıyla ve tadlarıyla bizi cezbeden, damak zevkimize fazlasıyla hitap eden unlu mamüller, günlük beslenmemizde yerini fazlasıyla alıyor.

Yanlış beslenme alışkanlıklarımızdan en başlıcalar arasında; hamur işi besinleri çok sık tüketmemiz ve tükettiğimizde de miktarların aşırıya kaçması yer almaktadır.

Bu besinleri belirli sıklıklarla tabiî ki tüketebiliriz; ama dikkat edilmesi gereken bir nokta şudur ki; unlu besinlerde tüketilecek miktara ve içeriğe dikkat!

Un ve unlu mamülleri tüketen kişilerde sağlık açısından oluşan olumsuz etkilerin oratadan kaldırılması veya minimuma indirgenmesi için bazı noktaların göz önünde bulundurulması çok önemlidir.123

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük