Baba adayları için önemli tavsiyeler


Hamile bir kadına ASLA söylenmeyecek dört söz

 • Aslında öyle her erkek de büyük göğüs tercih etmez...
 • Canım niye ağlıyorsun ki? Bu sadece bir reklâm !
 • Bacaklarının bu şekilde görünmesi ille de gerekiyor mu ?
 • Ne ? Bir bebek sandalyesine 350 YTL mi ???

Arabanıza bir bebek koltuğu edinin

Asla son dakikaya bırakmayın. Eğer önde air-bag / hava yastığı tertibatınız varsa, arkaya koyun. Koltuğu kullanma talimatlarını iyice öğrenin. Koltuğun kolay ve emniyetli, rahat ve uygun yerleştiğinden emin olmak için prova edin.

Sabah bulantısı denen şey, sadece sabahları olmayabilir

Bu hastalık tüm gün de sürebilir, bir gece boyu da; hatta haftaları, hatta sekiz buçuk ayı dahi bulabilir. Eşinize olabildiğince yardımcı olun, yemekleri siz hazırlamaya çalışın ve yanında sigara içmeyin.

Aman tanrım, baba olacağım!

Hatırlayın; kimse, ama kimse bunu gerçekten istiyor olsa bile, baba olmaya ‘hazır’ değildir. Süreç gerçekten işlemeden, hiçbir baba adayı kendine yüzde yüz güven içinde de değildir. Yani rahatlayın; tarihteki hemen her baba ile aynı gemidesiniz.

Cinsel birleşme bebeği incitmez

Bebek, başında bir yara bere ile doğmayacak. Evet, seks yaşamınız değişecek, ama kimse bunun ne yöne gideceğini bilemez. Kimi kadın ve erkekler, hamileliği inanılmaz tahrik edici de bulabilirler. Kimileri de seksi tamamen bırakır. Dileriz, sonuç ne olursa olsun ikinizin de tutumu aynı yönde olur.

Hamile kadınlar garip şeyler tıkınır

Evden bir telaş içinde çıkarsınız; hamile eşiniz sizden çilekli pasta,ekşi erik,turşu, baharatsız ve mantarsız tavuk sote ve bir de cips istiyordur. Fellik fellik istediklerini arar, bulur ve eve getirirsiniz ki, eve geldiğinizde onun kendine bir sandviç yapıp uykuya daldığını görürsünüz! Sinirlerinizi bozmayın, yakında herşey düzelecek…

 

Bebek doğmadan yapılabilecek beş şey
Birlikte yemeğe çıkın. Eşinizi bir gün, ya da bir haftalığına da olsa evden çıkarın, bir yerlere götürün. Onunla sinemaya gidin. Bebek dışında şeylerden söz edin. Ama ne yaparsanız yapın, bunu onunla baş başa yapmaya çalışın.

Testlere birlikte gidin
Birçok hamile kadın, bu zorlu süreçte tabi oldukları kontrol ve testlerde gergin ve huzursuz olurlar. Onlara bu zor zamanlarında refakat etmeye çalışın.

Olası doğum tarihine aldırmayın
Kadınların sadece yüzde beşi, tahmin edilen tarihte bebeklerini dünyaya getirirler. Son ay geldiğinde, doğum her an meydana gelebilir. Bu bakımdan o günlerde maça filan gitmeye kalkmayın; cep telefonunuzun çalıştığına emin olun ve eşinizi hastaneye yetiştirecekseniz, aman, biradan ve balık sofralarından uzak durmaya bakın.

Hamile kadınlar biraz dalgındır
Hormonsal bakımdan. Bu arada size duygusal gel gitlerinden söz etmiş miydik ? Yani, eğer eşiniz doğalgaz faturasını ödemeyi unuttuysa, ya da favori TV dizisini izlerken gözyaşlarına hakim olamıyorsa, sakın endişe etmeyin, bu normaldir. Faturayı siz yatırın; eşinizin elini tutun ve ona kâğıt peçeteyi uzatın.

Bilmeniz gereken ve telaffuzu güç üç kelime

 • Epidural Anne adayının kuyruksokumuna son derece tesirli bir anestezik madde şırınga edildiğinde, kendisi acısız bir doğum da yapabilmektedir. Bu durum bel altını bir süre hissetmemesi veya uyuşmasına sebebiyet verir.
 • Epizyotomi Bu durum, vajina duvarında açılan bir kesikle yaşanır; bebeğin kafasının rahatça çıkarılabilmesi için yapılan bu operasyon, annenin ilgili bölgesinin doğumdan sonra dikimiyle neticelenir. ( Şimdi erkek olduğunuz için memnun musunuz bari ?)

 • Sezeryan Bebeğin, cerrahi gereksinimlerden ötürü vajina yerine anne karnından alınmasıdır. Çabuk sürer ve annenin ilerleyen dönemde daha da rahatlayabilmesine neden olur.

Ben artık “Babayım”
Hayatınızdaki her şey, ama her şey, bir çocuk sahibi olmanızla birlikte değişir. Bu, sizi biraz daha hayata bağlar. Yaptığınız herşey, artık onlar içindir. Bu durum her ana baba için geçerlidir.

Doğum sırasında orada olmanız ya da olmamanız
Kimi sevgili eşler, doğum esnasında orada olmaktan pek hazzetmez. Eğer eşinizle bu konuyu konuşmak sizi geriyorsa bunu erkenden yapın; doğumdan dakikalar önce olmasın...

Emzirmeye dair beş harika unsur
Emzirme sürecini aklınıza getirince biraz içiniz tuhaf olmuyor mu ? Bir anne ve bebeğin en yoğun anı belki de bu; bakın niye:

 • Emzirilmek bebekleri rahatsızlıklardan korur– emzirilen bebeklerin daha az karın ağrısı olur; göğüs, kulak veya böbrek enfeksiyonları da daha azdır. Ayrıca daha az egzama veya öksürüğe tutulurlar.
 • Emzirilmek, bebeğin beyinsel gelişimine bire birdir.
 • Bedelsiz, ekipman gerektirmez bir olaydır.
 • Anneye rolünü yeniden hatırlatır.
 • Ortada kirli bulaşık bırakmaz!

Bebek nasıl tutulur ?
Bir elinizi bebeğin başının altına; omuzları ve boynuna, diğer elinizi ise bebeğin altına ve kalçasına gelecek biçimde kavrayın. Bu pozisyondan emin olduğunuzda, onu karnınızın üzerinde kaldırın. Bu arada elinizi, kafası geriye doğru kayacak şekildi tutun; bu arada kafası, kolunuza yaslanabilsin ve düşük dirseğiniz onun ardını kollasın; bacakları ve altını güvence altına alabilsin. Eğer ekstra destek de isterseniz, öteki kolunuzu kullanabilirsiniz. Ancak bunları, kendinizi emin hissetmiyorsanız yumuşak bir zeminde yapmaya kalkışmayın.

Bebek taşıyıcıları harika şeyler
Önünüze bağlı bir yenidoğan kemeriyle istediğinizi yapabilirsiniz; alışveriş için dolanabilir; arkadaşlarınızı ziyarete gidebilirsiniz. Hatta bunu o uyurken yapmanız da olasıdır. Bebekler bunu sever, çünkü sizin ısınız ve sesinize yakın olduklarını bilirler. Sizin o sıradaki hareketiniz de onları rahatlatır. Uykusu gelen ?

1


YORUMLAR
Epidural ve sezeryanin dogum sonrasi avantajlari ve dezavantajlari hakkinda bir kisa not yayinlayabilirseniz, gerçeketen çok makbule geçer. En azindan benim için...

Alper Teo | 2.3.2009 22:07:00   

Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük