Uzmanlarımız

Art Terapist Çetin Özbey( Kimdir? )
Ruh Sağlığı

Emzirme Hataları

 

Anne sütü, yenidoğan bebek için hayati önem taşır. Bebeğin normal bir büyüme ve gelişme göstermesi için ilk altı ay sadece anne sütü verilmelidir. Altıncı aydan sonra ek besinlere geçilmeli; fakat iki yıl boyunca anne sütüne devam edilmesi bebek için oldukça yararlıdır. Anne sütü, bir bebeğin hayata başlarken alabileceği en iyi besindir; çünkü bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimi için gerekli olan besin öğelerinin tümünü içerir. Aynı zamanda en doğal, en taze, en sağlıklı, en kolay elde edilen ve en ekonomik besindir. Hazmı kolay ve ileriki yaşlarda şişmanlığı engelleyici bir etkiye sahiptir.

Bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirerek, onu hastalıklara ve alerjilere karşı korur; çünkü anne sütünde yaşamsal değeri olan antikorlar bulunmaktadır. Ayrıca sütün içindeki bir başka madde ise bebeğin daha az ağrı ve acı duymasına yol açmaktadır. Demir miktarı yüksek oranda bulunduğu için, anne sütü alan bebeklerde kansızlık daha az görülür. Emzirme sırasında anne ve bebek arasında fiziksel yakınlaşmayla beraber duygusal yakınlaşma başlar ve bebekte güvenli bir bağlılık/bağımlılık oluşur. Bebeğin kendini güvenli hissetmesini sağlar ve özgüven gelişimini destekler. Yeterli miktarda anne sütü alan çocukların IQ'larının, anne sütünü almayan çocuklara oranla daha yüksek olduğu belirlenmiştir.

Bazı anneler belirledikleri belli aralıklarla bebeklerini emzirirler, bu aralıklar dışında asla bebeği emzirmezler. Kimi anne üç kimi de 4 saatlik aralarla bebeğini emzirir. Oysa böyle bir sınırlama yoktur. Bebek her acıktığında emzirilmelidir.

Bebek açlığını genellikle ağlayarak belirtmeye çalışır; fakat her ağlama da açlığın bir işareti olarak algılanmamalıdır. Çünkü altını ıslattığında, huzursuz olduğunda veya herhangi bir yeri ağrıdığında ağlayabilir. Gerçi birçok anne, belli bir zamandan sonra bebeğinin ağlamalarının nedenini sezebilmektedir. Doğumdan sonraki ilk birkaç hafta, bebeğin günde 9-13 defa emzirilmesi normaldir. İlk günlerde bebek kendiliğinden uyanmıyorsa her iki saate bir anne bebeği uyandırarak emzirmelidir. Daha sonraki günlerde her ağladığında veya açlık belirtisi gösterdiğinde emzirilmelidir. Bebeğin beslenme düzeni bir-iki ay içinde oluşur.

Anne sütü yerine inek sütünü tercih eden anneler de var; fakat uzmanlar, inek sütünü 1 yaştan önce önermemektedir. Ek besine geçildiği dönemde inek sütü yerine peynir, yoğurt ve sütlü tatlılar gibi işlenmiş süt ürünlerinin bebeğe verilmesi enfeksiyon riskini azaltarak bebeğin kemik ve diş sağlığı için gerekli olan kalsiyum ihtiyacını karşılar.123

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük