Uzmanlarımız

Yrd.Doç.Op.Dr. İlker Günyeli( Kimdir? )
Kadın Sağlığı

Anne Sağlığında Doğum Öncesi Bakım

 

Öncelikle sağlık: kişinin yalnız bedenen değil,ruhen de tam iyilik hali olarak tanımlanır.Anne sağlığından önce kadın sağlığının değerlendirilmesi gereklidir.

  • Dünyada her yıl 500.000 anne ölümü gerçekleşmektedir. Kadın sağlığını iyileştirici çalışmalarla bunun önüne geçilebilir, çünkü ancak sağlıklı annelerden sağlıklı çocuklar doğar…
  • Anne sağlığı ile direkt ilişkili olan bebek ölüm hızı gelişmekte olan ülkelerde 74/1000’dür.(Gelişmiş ülkelerde 13/1000)
  • Gebelik planlayan üreme dönemindeki kadınlara ,"doğum öncesi bakım" uygulanması son derece önemlidir. Bunun önemi ilk olarak 20. yüzyılda anlaşılmaya başlanmıştır. Doğum öncesi bakım yapılmayan anneler ve bebeklerinde hastalık ve ölüm oranları çok daha yüksek bulunmuştur. Doğum öncesi bakımda amaç; anne adaylarına aile planlaması, gebelik,doğum ve doğum sonu dönemlerinin sağlıklı geçmesine yönelik gerekli sağlık bakımının ve bilgisinin verilmesidir. Bu amaçla ülkemizde Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezleri kurulmuştur.(AÇS-AP)

 1234

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük