Nasıl İnce Olunur?


Admin , 21.8.2009 14:29:00

İnce kalmaya çalışmak gerçekten çok zor olabilir ve büyük bir hüsran. Yüzleşelim; Çoğumuz sürekli diyet yapıyoruz. Yediğimiz yiyecekleri kısmak için ne kadar çok uğraşırsak uğraşalım, kilolar yerleşmeye devam ediyor. Ancak bedeninizin içinde olup bitenleri anlamanız size kilonuzu kontrol gücünü verebilir.

İngiltere'de erkeklerin yüzde 40'ından, kadınların da yüzde 30'undan fazlası aşırı kilolu ve tüm yetişkinlerin dörtte biri "klinik obez." Bu rakamlar artıyor ve en yüksek obezite oranları ABD'de olsa da, gelişmiş dünyada obezitenin en hızlı arttığı ülke İngiltere.

Aşırı kilonun sağlığa ciddi zararları olduğunu hepimiz biliyoruz  özellikle, daha şişman olanların kalp hastalığı, diyabet ve belli kanserlere yakalanma riski daha yüksektir. Bu nedenle "normal kilo" genellikle "sağlıklı kilo" olarak adlandırılır. Peki neden bu kadar çoğumuz kilo alıyor?

İnsanların aşırı kilolu olmasına ilişkin temel gerçek bedenlerinin kullandığından daha fazla enerji almalarıdır. Fazla enerji büyük kısmı elerinizin altında olmak üzere, yağ rezervi olarak depolanır. Aşırı kiloluysanız aralarından seçim yapacak tonlarca diyet var. Bunlardan bir kısmı kısa vadede başarılı; çoğu ancak iradeniz kadar güçlü; bir çoğu işe yaramaz ve bazıları da aslında sağlığınızı riske sokar.

Nihayetinde kilo kaybetmenin tek yolu, kalori kontrolüdür. Yediklerinizi kontrol ederek ve fiziksel açıdan daha hareketli olup daha fazla kalori yakarak, daha az kalori alın. Ancak çoğumuzun bildiği gibi, bunu söylemek yapmaktan daha kolay. Bunu basarsanız bile, diyeti keser kesmez, kilolar tekrar gelir.

Kalori alımınızda sınırlama yapmak zor olabilir ve bu, özellikle olması gerektiğinden daha az hareketliysek, önemlidir. Diyetler üzerinde yapılan modern araştırmalar iştah üzerine odaklanıyor. İştahın anlaşılması açlık hissetmeden ve kötü beslenmeden yediklerinizden daha az kalori almanızı sağlayabilir.

Obeziteye ilişkin araştırmalarımızda birkaç yaygın mit ve varsayımı sorguladık. Zayıf kişilerin metabolizması gerçekten de şişmanlara göre daha mı hızlı? Daha yavaş yemek daha az yemenizi sağlar mı? Yemeklerden önce bir bardak su iştahınızı azaltır mı? İştahın psikolojisine baktık. Büyük porsiyonlar daha fazla yemenize mi neden olur? Yiyeceklerin sunum şekli ne kadar yediğinizi etkiler mi?

Tüm dünyadaki araştırma laboratuvarlarından gelen en son bilimsel verilerin bir kısmına da baktık. Kalsiyumdan yana zengin beslenmenin kilo vermenize ve verdiğiniz kiloyu korumaya yardım ettiğini biliyor musunuz? Ayrıca kilo vermek istiyorsanız, süt ürünlerinin ki bunlar genelde diyet yapanların alışveriş listesinden çıkarılır en etkili kalsiyum kaynağı olduğunu? Peki protein yönünden zengin yiyeceklerin tokluk hissetmenize ve daha az yemenize yardım ettiğini biliyor muydunuz?

İştahınızın ve metabolizmanızın (harcanan enerji) nasıl birlikte çalıştığını bilmek alınan enerji ile harcanan enerji arasındaki dengeyi korumayı mümkün kılmalıdır. Sonra obeziteyle mücadele edebilir, sağlıklı bir kiloya gelebilir ve yoyo diyet günlerine ve yarı açlık hallerine veda edebilirsiniz.
 
Blog Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük