Uzmanlarımız

Art Terapist Çetin Özbey( Kimdir? )
Ruh Sağlığı

Bebeklik Depresyonu


Bebeklik Depresyonu      

Spritz, doğumdan 6–7 ay sonra annelerinden ayrılan çocukların aniden depresyona benzer ruhsal bozukluk gösterdiklerini saptamış, bütün tepkilerini dinmek, durmak bilmeyen ağlama nöbetleriyle ortaya koyduklarını yazmıştır. Uzun bir süreden sonra durgunluk, isteksizlik, kilo kaybı, kusma ve ishal belirtilerinin de yer aldığı depresyon dönemine dönüşür.

Bu deney 123 çocuk üzerinde gerçekleştirilmiştir. Deneyin ayrıntılı sonuçları ise şöyle sıralanmaktadır:

  • Bir ay süreyle anneden ayrılan süt çocuğu devamlı mızmızlanır, ağlar. Kendisine kim yaklaşır, ilgi gösterirse; ona sarılır, bırakmak istemez.
  • Çocuğun anneden ayrı kalış süresi iki ayı geçtiğinde davranışları değişiklik göstermeye başlar. Artık kendisine yaklaşan kim olursa olsun ilgi duymaz. Yabancılardan kaçar. Ona yaklaşıldığında korku belirtileri göstererek ümitsizce haykırır. Yatıştırmak ve memnun etmek zordur. İştahı azalır, devamlı kilo kaybetmeye başlar.
  • Anneden ayrı kalış süresi üç ayı doldurunca, çocuk adeta bilinçli bir yas tutma dönemine girer. Hiç kimseye ilgi duymadığı gibi, yabancılara karşı korku belirtileri de göstermez. Ağlayıp sızlanmaz. Derin bir sessizliğe gömülür. Dış dünyaya karşı pencerelerini kapatarak kendi iç dünyasına çekilir. Beslenmesi ve uyku düzeni bozulur, yürüyüşü uyur-gezer gibidir. Uyaranlara karşı tepkisiz kalır ve motor becerilerinde oldukça beceriksizdir. Vücut direnci, ruhsal gerilemeye paralel bir seyir izlediğinde sık sık hastalanır ve geç iyileşir.


12345

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük