Uzmanlarımız

Yrd.Doç.Op.Dr. İlker Günyeli( Kimdir? )
Kadın Sağlığı

Epidural Anestezi ve Doğum

 

Rahim kasılmaları sonucunda olan vajinal yada abdominal doğumun ağrılarını azaltmak için uygun bir lokal anestetik ajanın, “epidural” ya da “peridural alana verilmesidir.
 
Lomber ya da Kaudal olarak analjezi yapılabilir. Genellikle tek enjeksiyon yeterli olmakla birlikte daha sık olarak bir kateterden devamlı enjeksiyon yada bir volumetrik pompa yardımıyla enjeksiyon yapılabilir.
 
Doğum eylemi ve vajinal doğum için torasik 10. dermatomdan, sakrum 1. dermatoma kadar analjezi gereksinimi vardır.(sezaryen doğum için ise thorasik 8 ile sakral 1 dermatomlarına etki eden analjezi gereklidir.) Bu sırada kateterin ucunun doğum eylemi sırasında hareket edebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Anestetik maddeye ilaveten  küçük dozlarda kısa etkili bir narkotik ajan (fentanil yada sulfentanil) eklenmesi başarıyı arttırabilmektedir. Bu katkı ile, kullanılacak anestetik maddenin dozu ve motor blok  azaltılabilmektedir. Analjezi öncesinde 500-1000 ml kristaloid solüsyonu ile hastanın hidrate edilmesi önerilmektedir.
      
Doğum eyleminde epidural analjezi ,doğum ağrısını gidermenin en iyi yoludur. Bununla birlikte uygun ekipman ile eğitilmiş ve tecrübeli personel yokluğunda;


123

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük