Gelişim Süreci

     »     Hamileliğiniz: 3. Hafta

Bebeğiniz nasıl büyüyor ?

Bebeğiniz gerçekten büyümeye başlamadan evvel, gelişi için uygun ortamı siz hazırlamalısınız. Geçen hafta yaşadığınız ve kanınızdan rahme yönelen artan orandaki östrojen ve protogesteron maddeleri, potansiyel olarak doğurgan bir yumurtanın oluşması için verimli, kanda zengin bir dokunun yerleşmesine zemin sağlıyor. Aynı zamanda ‘ovar’larınızda olgunlaşan yumurtalar, follic denilen akışkan içerikli keseler ile yer almaya başlıyor. 14 ila 28 günlük bir döngüde yaşanan bu durumda, yumurta bırakıyorsunuz. Yumurtalarınızdan bir tanesi, kendi follic zemininden ortaya çıkıyor ve kayarak, yumurtalığınızdan Fallopian bir tüpe yöneliyor. Artık bu durumu takip eden 12 ve 24 saat içerisinde, yumurtalarınızdan birinin döllenmesi söz konusu.

Eğer partnerinizin ortalama 250 milyon adet sperminden bir tanesi bunu başarırsa, vajinanızdan cervix noktasına, ‘uterus’unuzun / rahmin ilerisine, Fallopik tüpe doğru yönelecek ve yumurtayı dölleyecek. Bu süreçte, yumurtaya yönelen sadece 400 sperm, meşakkatli ve 10 saatlik bu yolculukta sağ kalacak. Ve bunların sadece bir tanesi, yumurtanızın dış ince zarına tutunabilecek. Şanslı talihlinin belli olacağı bu ilginç süreç ise ortalama 20 dakikayı alacak. Bunu izleyen 10 ve 30 saat içerisinde ise, Spermin çekirdeği yumurtayla bir araya gelecek ve birlikte, ortak genetik materyallerini oluşturacak. Eğer sperm Y kromozomu taşıyorsa, büyük olasılıkla bir oğlunuz, eğer X kromozomu bulunuyorsa bir kızınız olacak gibi görünüyor. Fallopian tübünüz ve uterusunuz arasındaki üç ila dört günlük yolculuk sırasında , döllenmiş yumurtanız, yani zigotunuz kendiliğinden 16 kimliksel parçaya bölünecek. Zigot, uterus içine bir kez girince, bunun adı morula olacak. Bir ya da iki gün sonra da, uterusunuzun verimli çukurlarına tutunarak inanılmaz düzeydeki büyüme ve dönüşümüne başlayacak.

Bu süre zarfında sizin gelişmekte olan bebeğiniz, sadece hücrelerden oluşan küçük bir topu andıracak; ki bilim insanları da bu oluşuma blastocyst adını veriyorlar. Bu, kendi içinde hücre yapısı bulunan bir kitle ve embriyonun ilk oluşum safhasını oluşturuyor; bu yapının akışkan bir sıvıyla dolu oyuğu, zamanla amniyotik bir keseye dönüşecek. Buna eşlik eden bir dış hücre ise, zaman içinde plasentaya bürünecek; artık bir tür pan kekine benzeyen ve yaşam kaynağı halini alan organınız, bebeğinize yarayacak besin ve oksijenin de deposu olacak. Bu oluşum aynı zamanda bebeğin atık ürünlerini de dışarı gönderecek.

 

Hayatınız nasıl değişiyor ?
Son âdet periyodunuz, 12 ilâ 16 gün önce başladı, yani şimdi büyük ihtimalle dölleniyorsunuz ve buna da devam edeceksiniz. Göründüğü kadar garip bir şeydir bu aslında; âdet tecrübeniz size yaklaşacak olası tarihlerin (ve bebeğinizin gestational yaşının) uyarı sinyallerini son âdet periyodunuzun ilk gününden itibaren her nasılsa göndermeye başlıyor. Bu anlamda hamilelik, oluşum aşamasından bu yana tam 38 hafta sürecek bir zaman dilimini kapsıyor gibidir. Ancak buna rağmen yumurta ve spermin tam olarak ne zaman bir araya geldikleri muamma olmakla birlikte, 40 haftalık bir süreçten söz etmek mümkündür. İşte bu nedenle, dölendiğiniz bu süre zarfında hamileliğinizin ilk iki haftasına girdiğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Bu anlamda bir çok şey, kavramdan gerçekliğe uzanan yolda kendi yerlerini bulacağa benziyor: Bu anlamda doğru zamanlama ise, zaten her şeyi ifade ediyor. Bahislerinizi köklemek için, yumurtalarınızı yenilemeden 72 saat önce ve 24 saat sonraya uzanan bir zaman zarfında seks yapmaya gayret gösterin. ( Bu tutum sizin, spermlerin ömrünü uzatma kaygınızdan ve yumurtaların da sürekliliğini – ki o da 24 saatlik – garantileme ihtiyacınızdan kaynaklanacak. Artık çekingen olma zamanı değil. Partnerinizin ajandasındaki tüm işleri iptal ettiğinden emin olun; ve birlikte seks yapmak için mümkün olduğunca zaman yaratın. Yatak odasına çekilmeden önce, biraz ‘ev ödevi’ de yapmanızda fayda olacak.

Döllenme için belirleyici ve fırsat yaratacak ortamlar sağlayacak koşullar hakkında bilgi edinin. Sözgelimi hangi cinsel pozisyonların size daha faydalı olacağı ve bebeğinizin cinsiyetine ne şekilde sirayet edebileceğine yoğunlaşın. Son kertede kendinizi ve eşinizi gereksiz bir gerginliğe sevketmemek için de, hamilelik için ne kadar süreyle seks yapılması gerektiğini öğrenmeye çalışın. Kaldı ki bazı çiftlerin ilk bebeklerine kavuşabilmeleri için birkaç kez denemek zorunda kalmaları da, bilinen, alışıldık bir durumdur. Son ama yeterli olmayacak bir şekilde de, eğer hamile kalmaya çalışan biri olarak hala alkolü, uyuşturucu veya sigarayı bırakmadıysanız; şimdi bunu yapmanız gerekecek. Yani en azından, Bebek yapmak gerekli en iyi vücut biçimine ulaşmak isteğinde olanlar için, bunu söylememiz mümkün. ( Ama eğer herhangi bir veya birkaç reçeteli ilaç da kullanmakta iseniz, sağlık danışmanınıza en azından görünmenizde ve bu ilaçları alıp almamanızın gerekli olup olmadığını öğrenmenizde fayda var; bu arada günlük en az 400 mikrogramlık folik asit ihtiyacınızı karşılayacak olan multivitamin desteğini de, bebeğin doğumda yaşayabileceği herhangi bir arızaya karşı ( ideal olarak hamile kalmak istediğiniz sürenin üç hafta öncesinden başlayarak) almaya başlamanız gerekiyor.

Bebek yapmak üzere yaşanan sekse dair üç soru

S1: Bazı pozisyonlar bebeğin meydana getirilmesi için daha mı faydalı ?
Aslında herhangi bir pozisyonun bebeğin gelişini iyi veya kötü yönde etkilediği yönünde bir bulgu yoktur; belki bazı pozisyonların, örneğin misyoner pozisyonunun spermlerin cervix noktasına daha kolay erişebilmesi için uygun olduğu yönünde kimi bilgiler de duyabilirsiniz. Ancak bu iddiaları doğrulayacak bir akademik bulgu, yoktur. Buna mukabil, doğru zamanlama çok önemli bir faktördür. Bebek oluşumunu kesinleştirebilmek yolunda, yumurta oluşumundan bir iki gün öncesi ve bir gün sonrası arasında partnerinizle birleşmek çok faydalı olabilecektir.

S2 : Bir orgazm yaşamak, bebeğin oluşmasına fayda sağlar mı?
Kimi insanlar, partneri boşaldığı esnada orgazma ulaşan kadınların hamile kalma olasılığının yüksek olduğuna inanmaktalarsa da, bu fikri doğrulayacak herhangi bir delil de yoktur. Kadın orgazmı, bebeğin oluşum sürecinde gerekli bir tamamlayıcı unsur olmamakla birlikte uterustaki küçülmeler, spermlerin fallopik tüplere hareketini besleyici bir etki yaratabilir. (Buna örnek olarak, seks yapılmadığı sırada dahi acısızca yaşanan gönülsüz / istem dışı küçülmeler verilebilir.)

S3 : Seksten sonra yere uzanmak faydalı mı ?
Bunu yapıp yapmamanın da herhangi bir faydasına dair yeterince kanıt bulunamamıştır. Ancak bunu yapmakla da, kişiye bir zarar gelmez. Birleşmeden sonra en az 15 saniyeliğine yatay pozisyonda kalmak, vajinaya daha fazla semenin yerleşmesine müsaade eder. Elbette her boşalımda milyonlarca sperm söz konusudur, yani siz yatay olarak kalsanız da, yeterince sperm vajinanızda kalabilecektir. Eğer bir yıldan uzun süredir bebek yapma konusunda çaba sarfediyorsanız (ya da yaşınız, birkaç aydır çabalayan bir anne adayı olarak 35’in üzerindeyse), ya da âdet düzensizliği yaşıyorsanız, sizin için yapılabilecek en iyi şey, bir doğum uzmanına yönlendirilmeniz olacaktır.

 

Küçükinsan Facebook Sayfası'nı beğenmek için TIKLAYINIZWeb Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük