Doğum sırasında eşin yapabilecekleri

Eşinizin ağrı ile başa çıkmasına yardım edin:Değer verdiğiniz birini acı içinde görmek kolay değildir, ama endişenizi ona belli ederek ce­saretini kırmayın. Diğer yandan, çektiği acıyı hafife almayın. Olumlu yaklaşın, her kasılmanın bebeğin doğumunu biraz daha yaklaştırdığını söyleyin ve rahatlatmak için değişik öneriler su­nun. Rahatsızlığını ifade etmesinden dolayı utanmasına izin ver­meyin - mümkün olduğunca çekinmemesini söyleyin. Doğum ya­pan bir kadın ağrının kesilmesini istemekten asla utanmamalıdır. Eğer bir kasılma sırasında özellikle endişeli hissediyorsa, bir sonraki başlamadan önce nasıl hissettiğini konuşarak korkusunu yatıştırmaya çalışın. Eğer eleştirel veya agresif olursa üzülmeyin, çünkü yoğun ağrı hissettiği anlarda bu olağandır.

Önsezgilerinizi kullanın
Olayı değerlendirmeli, an­nenin davranışlarını gözlemlemeli ve ona ayak uydurmalısınız. Sessiz kalmak isteyebilir, kasılmalar arasını dokunulmadan yalnız geçirmek is­teyebilir. Ya da, tam tersine, daha fazla sözlü ve fiziksel cesaretlendirmeye veya dikkatinin dağıtılmasına ihtiyaç duyabilir.

Duygusal destek sağlayın

Sevgi sözcükleri kullanarak mümkün ol­duğunca ona yakın olun ve hareketlerinizi yavaş, sakin ve munta­zam yapın. Pozitif olun: övün, eleştirmeyin. Sizin sesinizi duymak isterse, ona düzenli olarak nasıl iyi gittiğini (ne kadar açıldığını), nasıl gevşeyeceğini, ebe ve diğerlerinin ona yardım etmek için ne­ler yaptıklarını ve yakında neler olacağını anlatın. Hatta ona şim­diden ne kadar çok yol kat ettiğini söyleyin - önünde çok yolu ol­duğunu düşünmek onu yoracaktır. Yavaşça masaj yapın, ama eli­nizi tutmak isterse, yüz ifadeleri ve bolca göz teması kullanarak onu cesaretlendirin. Bazen sadece eşinin gözlerindeki sevgi ifade­si bile bir kadının ağrılara katlanmasına yardımcı olabilir.

Yorgunlukla savaşın
Doğumdan önce, özellikle de yuvalanma pe­riyodu sırasında çok enerji harcayacak gibi, ona mümkün oldu­ğunca dinlenmesini tavsiye edin. Eğer uzun, yorucu bir doğum geçiriyorsa, ikinci evreye enerji saklayabilmesi için kasılmalar ara­sında rahatlamasına yardım edin. Eğer mide bulantısı yoksa, ona istediği kadar gıda verin.

Nefes alıp vererek yardımcı olun

Muhtemelen doğum öncesi kursta annenin tercih ettiği yöntemi denemişsinizdir, ama kendi ritmini izlemesine izin verin. Kontrolü kaybeder gibi olursa, yakı­nında durun ve ona kendi başına devam edebilene kadar rehber­lik edin. Uyum sağlamaya hazır olun - çok az insan doğum önce­si derslerde öğrendiklerini tam olarak uygular.

Rahat ettirin

Rahatsızlığını hafifletmek için oldukça yardımcı ola­bilirsiniz. Farklı pozisyonlar önerin ve onu yastık ve­ya battaniyeler ile destekleyin veya onu kucaklayarak size yaslan­masını sağlayın. Boynunda, omuzlarında veya alnında gerginlik bulgularını kontrol edin ve bu bölgelere masaj yapın. Masaj onu biraz rahatlatacaktır ve eğer hayal etme tekniğini kullanıyorsa onunla sakince konuşun. Muhtemelen yüzünün ve ellerinin silin­mesini çok ferahlatıcı bulacaktır; gerektiğinde emmesi için de buz küpleri teklif edin. Eğer üşürse, çorap giymesine yardım edin. Doğum ilerlediğinde daha az konuşmak isteyebilir, ama dokuna­rak, okşayarak veya göz teması kullanarak onunla iletişim kurabi­lirsiniz.

 1


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük