Uzmanlarımız

Art Terapist Çetin Özbey( Kimdir? )
Ruh Sağlığı

Çocukluk Masturbasyonu

 

Çocukluk mastürbasyonu genellikle 3-5 yaşları arasında görülür. Bazı çocuklar, ellerini cinsel organına sürter, bazıları minder, koltuk gibi nesnelere sürtünür, bazıları cinsel organını kaşır, bazıları bacaklarını kenetleyerek kendini sıkar. Bu davranışlarla çocuğun genital bölgesi uyarılır ve çocuk haz alır. Bu süreçte çocuk, kızarır, terler ve nefes alıp vermesi sıklaşır.

Çocuk, bu davranışları yaparken cinsel haz alma amacı gütmemektedir; zaten bunu kavrayacak bilinç düzeyi de gelişmemiştir. Bedenini keşfetme döneminde veya sonraki dönemlerde tesadüfen cinsel organında haz aldığını hisseder. Birçok nedenden dolayı da bu işi alışkanlık haline getirir ve saplantılı bir davranış olur.

Nedenleri
Çocukluk mastürbasyonunun temelinde her ne kadar çevre ilişkilerinden gerekli doyumun sağlanamaması varsa da, başka birçok etkenin izine rastlanılmaktadır.

  • Uzun süre kendi haline bırakılan ve ilgiden yoksun büyüyen çocuklarda görülebilir, ilgisizlik, annenin annelik kimliğini kabullenememesinden veya yoğun olmasından kaynaklanabilir. Ayrıca bakıcılarda büyüyen çocukların birçoğu da ilgisiz kalabilmektedir. İlgi ve gerekli sevgiden yoksun olan çocuk, bu boşluğu bedeniyle oynayarak gidermeye çalışır.
  • Anne tarafından emzirilmeyen, zamanından önce veya aniden memeden kesilen çocuklarda ortaya çıkabilir. Ayrıca gün içinde yeterince emzirilmeyen ve emzik emmeyen çocuklar da uyarılma eksikliğini genital bölgesini uyararak gidermeye çalışır. Yeterince meme verilmeyen veya emzik emmeyen çocukların bir kısmında ise, kulaklarını okşama, parmaklarını emme gibi takıntılı davranışlar görülebilir.
  • Yeni bir kardeşin dünyaya gelmesiyle bütün ilgi çocuktan alınıp yeni kardeşe verilir ve çocuk ani bir yalnızlığa itilmiş olur. Aşırı  kıskançlıkla  beraber  mastürbasyon veya  'mutlu bebeklik dönemine' geri dönme davranışı görülebilir.
  • Anne babadan birinin evden ayrılması bu davranışa yol açabilir.
  • Genital bölgede enfeksiyonlar ve çeşitli parazitler kaşıntıya neden olur. Çocuk, kaşıntıyı giderirken zevk de aldığını duyumsar ve bu davranışı devam ettirir.
  • Çocuğun altı temizlenirken, hassas bölgelerin uyarılmasını gerektirecek kadar okşamak mastürbasyonu başlatabilir.
  • Çocuğa dar iç çamaşırların giydirilmesi sonucu aşırı sürtünme olur; böylece o bölge uyarılarak haz alınmasına ve çocuğun bunu fark etmesine sebep olur.
  • Cinsel organını yeni fark eden çocuklar orayla oynamayı severler; ancak anne babadan sert tepkiler alınca ve oraya dokunması yasaklanınca, çocuk için cazibesi artar. Çocuk fırsat buldukça orayla oynar ve bir süre sonra bağımlı hale gelir.


123

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük