Meme Kanseri Riski

Meme kanseri pek çok ülkede, kadınların en çok korktuğu sağlık sorunlarından. Dünyada her 8 kadından biri, yaşamlarının herhangi bir döneminde meme kanserine yakalanıyor. Her 3 dakikada 1 kadına meme kanseri tanısı konuyor. Her 11 dakikada 1 kadın ise meme kanseri nedeniyle yaşamını yitiriyor. Türkiye’de güvenilir bir istatistik henüz bulunmasa da, her yıl 30 bin kadının meme kanserine yakalandığı düşünülüyor. Dünyada meme kanserine yakalanan kadınların sayısı da gün geçtikçe artıyor.  

Ancak erken tanı ve tıp dünyasındaki gelişmeler sayesinde meme kanserinin oluşturduğu sorunlar günümüzde büyük oranda çözülebiliyor. Bu sayede ölüm oranı azalıyor, hastanın yaşam süresi ve kalitesi önemli ölçüde artırılabiliyor. Erken teşhis için bilinen en etkili çözüm risk durumunuza göre belirlenen muayene ve tetkik protokollerine özen göstermeniz. İşte bu noktada meme kanserine yakalanma riskinizin ne olduğunu bilmeniz çok önemli. 
 
Meme muayenesi nasıl yapılıyor
Muayene için en rahat ortam yatak. Bunun için sırtüstü uzanın. Muayene edeceğiniz bölgedeki omuz altına küçük bir yastık veya katlanmış bir havlu yerleştirin. Aynı tarafta yer alan kolunuzu başınızın üstüne koyun. 
 
Diğer elinizin 3 orta parmağının yastık bölümleriyle memenizde dairesel hareketler çizerek muayeneye başlayın. Şimdi kolunuzu yana yerleştirin, diğer elinizle koltukaltı bölgenizi muayene edin. Son olarak diğer elinizin baş ve işaret parmakları arasında meme başını sıkarak akıntı olup olmadığını kontrol edin. 
 
Aynı işlemi diğer memenizde tekrarlayın. Muayene ettiğiniz bölgelerde dolgunluk, kitle veya meme başında akıntı gibi değişiklikler fark ettiğinizde zaman kaybetmeden bir uzmana başvurun. 
 


Soru 1 : İlk adetinizi kaç yaşında gördünüz?


Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük