Müzik eğitimi doğumdan üç ay önce başlar

Araştırmalar, bebeğin bir süngere benzediğini gösterir. Etraflarında gördükleri ve duydukları her türlü uyarıcıyı beyinlerine kaydederler. Bebekler  bir tür "kayıt cihazı" gibidir. "Herşey kaydedilir ve ancak yıllar geçtikten sonra bu kaydedilenler kullanılır..

Bizler, 'Ani doyum'a ulaşmak üzere yetiştirildik. Hemen sonuçları görmek isteriz. Fakat bu problemin ta kendisidir. Bebeklerde, ancak yıllar sonra kısmen sonucu görebilirsiniz." Bir çocuğun  müziğe tepki verip vermediğini ise hemen görebilirsiniz. Hatta doğumdan üç ay önce, bebeğinize müzik dinlettirdiğinizde, onun anne karnında daha aktif hareket ettiğini hissedebilirsiniz. Örneğin, karın sertliğini giderebilir. Hayatın sonraki döneminde aynı müziğin bebek üzerinde bir tür sakinleştirici etkisi olacaktır. Neden? Çünkü,bebeğin doğumdan sonra aynı armonileri dinlemesi, bilinçaltında anne karnının güvenliğini çağrıştıracaktır. Çocuk, dinlediği müziğin çağrıştırdığı duyguların tadını çıkaracaktır.Üç aylık bir bebeğin gözlerinde, müzik çaldığı anda beliren ışıltıyı farkedebilirsiniz.

Üçüncü aydan sonra bebek başını çevirmeye, kollarını hareket ettirmeye ve oturmak için çaba göstermeye başlayacaktır. Kendisi için bestelenmiş müzikleri dinlediği zaman ağlamayı kesecek, rahatlayacak belki de uykuya dalacaktır. Bebek müziği; anne, baba ve ailenin bütün diğer fertleri için hoş bir çocuk ortamı yaratır. Doğumdan önce bile, bütün aile gelecek olan şeyin tadını önceden alarak uyum sağlar. Ancak biz;, bebek müziğinin gerçek yararlarını yıllar sonra göreceğiz. Bebek müziğinin temelini, iyi dengelenmiş her tür müzikal materyallerin kaydedilmesi oluşturur. Bebeğe farklı sitiller ve ritimler dinletilir.. Bunların hepsi, çocuğu şekillendiren karmaşık olayların esas parçalarıdır. "Eğer bu parçalardan herhangi birisi eksik olursa", "bu tamamlanmamış eğitimle aynı şeydir." Bir bebek bilgiyi, ancak yıllar sonra doğru yorumlamak ve ifade etmek üzere absorbe eder.


Raimond Lap- On Müzik
www.onmusicstore.com 1


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük