Müzikle Eğitimin Çocuğunuza Kazandırdıkları

Austurya'lı müzik araştırmacısı Wilhelm Ambros, müziği "insanın ruhsal durumunu çizebilen en büyük ressam" olarak tanımlamıştı. Alman yazar Berthold Auerbach'a göre müzik, "tercümesine gerek olmayan bir dünya dili" idi. İskoçya’lı tarih  yazarı Thomas Cariyle daha da ileri giderek, onu, "meleklerin dili" olarak tanımlamıştı. Tolstoy müziği "duyguların senfonisi" olarak tanımlıyor. Victor Hugo'ya göre müzik, "kelimelerle ifade edilemeyenin dile getirilişidir." Günümüzden yaklaşık 2000 yıl önce Eflatun, "müziğin insanı götüreceği yer insan sevgisidir" demiştir.

Müzik ruhun gıdasıdır, diye bilinen bir söz vardır. Gerçekten de müzik, insan ruhu üzerinde inanılmaz olumlu değişiklik¬ler yapar. Öyle ki, hayvanları bile etkiler; yapılan bir araştırmada müzik dinletilen ineklerin daha çok süt verdiği görülmüştür.

Müziğin kendine özgü bir dili vardır ve bu nedenledir ki, evrensel bir boyuta sahip olduğu söylenir. Her müziğin kendine özgü melodisi, ritmi ve armonisi vardır. Yüzyıllar önce ruhsal hastalıkların müzikle tedavi edildiği tarih kitaplarında yazılmaktadır. Günümüzde ise, gerek çocuk gerek yetişkin ruh hastalıklarının tedavisinde müzik terapisi önemli bir yere sahiptir.

Müzik dinletilen çocuğun estetik duygusu ve ritim sezgisi uyarılarak gelişir ve içindeki güçlü duygular uyanır. Müzikle çocuğun yaşama heyecanı artar. Müzik, çocuğu dinlendirir, canlandırır, sakinleştirir ve insani yönünü zenginleştirir. Müzik dinleyen çocuk, toplum içinde daha mutlu ve daha uyumlu bir birey olur. Birçok çocuk kendini müzikle daha iyi ifade edebilmekte ve duygularını müzikle ortaya koyabilmektedir. Dolayısıyla müzik iletişim amaçlı da kullanılmaktadır.12


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük