Uzmanlarımız

Art Terapist Çetin Özbey( Kimdir? )
Ruh Sağlığı

Zeki Çocuğa Sahip Olmanın Sekiz Yolu

 

Zekânın tek boyutlu olmadığına dair çalışmalar artmakta ve bu alandaki yaklaşımlar bilim dünyasında her geçen gün biraz daha kabul görmektedir. Bu konudaki en önemli çıkışı yapan Hovvard Gardner olmuştur. Çoklu zekâ kuramını geliştiren Gardner, zekânın tek boyuttan oluşmadığını, insanda birçok zekâ türünün olduğunu savunmuştur. İnsanların yetenek diye nitelediği alanlar, Gardner tarafından zekâ olarak isimlendirilmiştir.

Zekâ testlerine en büyük eleştirileri yöneltenlerden biri de Gardner'dir. Ona göre, zekâ testlerinden düşük puan alan çocuklar, çok iyi araştırmacılar olabilir ve büyük başarılarla sonuçlanan işler yapabilirler. Bu nedenle zekâ testlerini uygulamak yerine, çocukların yaptıkları ve ilgilendikleri işlere bakılarak onlar hakkında daha gerçekçi ve objektif bilgilere ulaşılabilir.

Klasik zekâ testlerinde bireyin tek bir zekâ bölümü (IQ) belirleniyordu. Bu zekâ testleri bireyin diğer yeteneklerini sapta-yamıyordu. Zekâ testleri sonuçlarına göre IQ'sü düşük olan çocukların birçoğu müzik, resim, spor, politika alanlarında başarı gösterebilmişlerdir. Çoklu zekâ kuramına göre, bireyde birden fazla zekâ bulunur ve bu zekâ türleri birbirinden bağımsız oldukları için ayrı ayrı kullanılıp geliştirilebilir. Çocuğun başarıya ulaşabilmesinde IQ'sünün yüksek olması o kadar önemli değildir; çünkü klasik zekâ teorisi matematiksel ve sözel zekâ olmak üzere iki zekâdan söz ediyordu, çoklu zekâ kuramında ise sekiz tür zekâ vardır. Birinde başarı göstermeyen bir diğerinde başarılı olabilir, yani zeki olmanın sekiz yolu olduğu belirtiliyor. Önemli olan bu zekâyı ortaya çıkartıp doğru yönlendirmek ve bu alanda ilerlemesini sağlamak için gerekli cesaretle donatmaktır.12

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük