Uzmanlarımız

Art Terapist Çetin Özbey( Kimdir? )
Ruh Sağlığı

Art Terapi

 

Art terapi müzik, resim, hareket/dans, drama ve edebiyat gibi sanat dallarıyla yapılan bir terapi çeşididir. Art terapinin temel amacı bireyin kendini özgürce ifade etmesini, baskılanmış yaşantılarını dışa vurmasını, yaratıcılığının artmasını ve estetik yönünün ortaya çıkmasını sağlamaktır. Art terapi, ruhsal, gelişimsel, nörolojik, mental ve davranışsal gibi bir çok gerilik ve rahatsızlıkta kullanılan bir psikoterapi yöntemidir.

Sanat unsurlarının terapötik amaçlı kullanımı çok eski dönemlerde başlamıştır; ancak Amerika’da yaşayan M. Naumburg, birinci dünya savaşının olduğu yıllarda Art terapiyi bir meslek alanı olarak tanımlamıştır. Bu alanda birçok yöntem ve teknik geliştirmiş ve uygulamıştır. Daha sonraki yıllarda (1958) Newyork Üniversitesinde Naumburg’un belirlediği ilkeler doğrultusunda ilk Art terapi dersleri verilmeye başlanmıştır. 1961 yılında E. Ulman “Bulletin of Art Terapy” adında bir dergi çıkarmıştır. Art terapi alanında çalışan ve bu terapiye ilgi duyan uzmanlar, 1970’lere doğru National Art Terapy Association adlı örgütü kurup burada bir araya gelmişlerdir.

Art terapi, psikanalitik-dinamik uygulamalarının yaygın olarak kullanıldığı dönemde ortaya çıktığı için söz konusu uygulamaların etkisinde gelişmiştir; çünkü terapi uygulamalarında psikanaliz yorumlara genişçe yer verilir. Bu terapiyle daha çok yüksek duyarlı, sanata ilgisi olan ve iletişim becerileri gelişmiş kişiler ilgilenmişlerdir.1234

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük