Uzmanlarımız

Art Terapist Çetin Özbey( Kimdir? )
Ruh Sağlığı

Anne Olmak ve Çalışmak

Para, iş, kariyer
Kadının bir işte çalışması birçok bakımdan iyidir ve gereklidir; fakat çocuk sahibi olan anneler için çalışmak oldukça zorlaşmaktadır. Çalışan annelere "Eğer maddi imkânlarınız yeterli olsaydı yine çalışır mıydınız?" diye sorulduğunda, hemen hemen hepsi şu yanıtı verir: "Çocuğum büyüyünceye kadar çalışmak istemezdim."

Çalışan annelerin en büyük sorunu çocuk sahibi olmaktır; çünkü annenin hem çalışması hem de çocuğuna bakmak zorunda olması anneyi duygu karmaşasına sürükler. Çalışan anneler, çocuğun bakımıyla ilgili yaşadıkları güçlüklerden dolayı genelde ya bir ya da en çok iki çocuk sahibi olmaktadırlar.

Kimi anneler, doğumdan sonra kendini çocuğuna adayarak, mesleki kariyerinin zirvesinde olmasına rağmen uzun bir süre çalışmaya ara verir. Kimi anneler ise, doğumdan kısa bir süre sonra çeşitli sebeplerden dolayı işe dönmek zorunda kalır.

Ülkemizde çalışan annelerin doğum sonrası izinleri çok azdır. Yasal düzenlemelerde bu izin zaman zaman değişmekle birlikte doğum öncesi ve sonrası toplam ücretli izin ortalama üç-dört ay civarındadır. Ücretsiz izin ise bir yıldır. Annenin üç aylık bebeğini birine teslim edip işe gitmesi hem anne hem de bebek için ciddi problemler oluşturur. Özellikle annenin aklı sürekli bebeğinde olduğundan, kendini işine vermesi zorlaşmakta ve işte gerekli performansı gösterememektedir. Bu durumda çalışmak, anne için işkenceye dönüşmektedir. Anne iş sonrası yorgun olduğu için, çocuğa gereken ilgiyi veremeyebilir. Özellikle çalışma süresi 10 saati aşan ve gece nöbeti olan annelerin çocuklarıyla geçirdikleri zaman daha da azalmaktadır. Kimi anneler, bebeğiyle biraz daha fazla kalabilmek için doktor doktor dolaşıp gerçek olmayan raporlar almaktadır.1234

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük