Uzmanlarımız

Prof. Dr. İsmail Çepni( Kimdir? )
Kadın Sağlığı

Aile Planlaması ve Doğum Kontrol Yöntemleri

                 

Aile planlaması; Ailenin sosyo-ekonomik durumuna göre istediği kadar,istediği zaman ve istediği aralıklar ile  çocuk sahibi olmasının sağlanmasıdır. Her iki yol  toplumdaki çiftlerin bakabileceği kadar  çocuk sahibi olmak hakkının ailelere sunulmasını amaçlar. . Aile planlaması ile ; Anne ölümleri azalır, düşükler ve düşüğe bağlı Anne Ölümlerini Azalır, Bebek Ölümleri Azalır, doğurganlık Oranı Azaltılır, sağlıklı doğum yaşı sağlanır sağlıklı Doğum Aralığı Sağlanır, çocuk sağlığına olumlu Etki Yapar.

Türkiye Aile Planlaması Derneği’nin araştırmasına göre Türkiye’de 2003’te yüzde 74 olan doğum kontrol yöntemi kullanma oranı 2007 yılında yüzde 62’ye düştü. Araştırmaya göre 18-45 yaş grubundaki her iki kadından sadece birisi modern doğum kontrol yöntemini kullanıyor. Araştırmaya göre kadınların yüzde 38’i hiçbir yöntem kullanmıyor. Türkiye’de rahim içi araçlar yüzde 19 ile en yüksek oranda tercih edilen korunma yöntemi. Rahim içi araçları yüzde 16 ile kondom, yüzde 12 ile geri çekilme yöntemi, yüzde 9 ile doğum kontrol hapları izliyor. Kadınların yüzde 18’i ise doğurganlık döneminde en az bir kez kürtaj yaptırıyor.

Şu kesinlikle bilinmelidir ki ; KÜRTAJ DOĞUM KONTROL YÖNTEMİ DEĞİLDİR !

Peki doğum kontrol yöntemleri nelerdir?
Seçilecek yöntem Kadının yaşı, Eğitimi, Cinsel aktivite durumu, Genel sağlık durumu , Gelecekteki çocuk isteği ihtimali ve sosyal statüsüne göre belirlenmelidir.

Doğum kontrol yöntemleri:
A- Modern yöntemler:
1-Geçici yöntemler: Hormonal yöntemler ( doğum kontrol hap ve iğneleri ), bariyer yöntemleri ( diyafram, kondom ), rahim içi araçlar, sperm öldürücüler ( vaginal uygulanan köpük, v.b.) .
2-Kalıcı yöntemler: Kadında tüplerin bağlanması, erkekte sperm kanallarının bağlanması.
B-Geleneksel yöntemler:  Geri çekme, takvim yöntemi, emzirme.1234567

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük