Uzmanlarımız

Uzm. Diyetisyen İpek Ağaca Özger( Kimdir? )
Beslenme ve Diyet

Güvenilir Besin Nedir?Yeterli ve Dengeli beslenmede tüketilen besinlerin cinsi, miktarı, tüketim sıklığı çok önemlidir. Bunların yanında bir önemli unsur da besinlerin hijyenidir. Örneğin bir besin, besin değeri açısından çok kaliteli olabilir ama eğer yeterince hijyenik değilse kişide sağlıklı beslenme sağlanamayacak, hatta çeşitli sağlık sorunları dahi ortaya çıkabilecektir.

Güvenilir besin nedir?
‘Güvenilir besin’; temiz, bozulmamış ve sağlık açısından herhangi bir zararlı madde içermeyen besinlere denir. Sağlıklı beslenme ve sağlıklı bir yaşam için tükettiğimiz besinlerin ‘güvenilir’ olduğundan emin olmalıyız. Bu noktada; tükettiğimiz besinlerin hijyeni yani temizliği sağlığımız açısından büyük önem taşımaktadır.

Güvenli olmayan besin tüketildiğinde ne olur; Ne yapmalı?
Hijyenik olmayan besinlerin tüketilmesi ile birlikte besin zehirlenmeleri gerçekleşebilmekte veya daha farklı sağlık sıkıntıları da ortaya çıkabilmektedir. Bir besin fiziksel şekilde kirlenmiş ise; su ile yıkayarak temiz hale getirmek mümkün olabilir. Fakat besinde kimyasal kirlenme söz konusu ise (besinde tarım ilacı kalıntıları, deterjan kalıntıları vb.); su temizlemek için yeterli olmayacaktır, bu gibi durumlarda özel solüsyonların kullanılması sağlık açısından çok daha doğrudur.

Güvenli gıda için besinlerin satın alma, hazırlama, pişirme ve saklama aşamalarında hijyene dikkat etmek gerekir. Dikkat edilmesi gereken, çoğu zaman atlayabildiğimiz başlıca noktalar üzeride durmak gerekirse;

Besinleri satın alırken sağlam, zedelenmemiş, bozuk olmayan besinler seçilmelidir. Örneğin; kırık, çatlak ve kirli yumurtalar satın alınmamalıdır. Hasarlı hiç bir konserve besin alınmamalıdır.123

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük