Emzirmek hamilelikten korur mu?

Emzirme süresince salgılanan ve göğüslerde süt oluşumunu sağlayan prolaktin hormonu, yumurtalıkların çalışmasını baskılar ve bu dönemde yumurtalıklarda yumurta gelişimi olmaz. Dolayısıyla adet kanaması da görülmez. Ancak bu etkinin ne kadar süreceği önceden saptanamaz.  Bazı  kadınlarda 9 ay süre ile hiç adet kanaması olmazken, bazı kadınlarda doğumdan 1,5 ay sonra emzirmelerine rağmen yumurtalıklar çalışmaya başlar. Bu sürenin uzunluğu emzirmenin sıklığı ve süresi ile ilişkili olmakla birlikte çok değişkenlik gösterir. Bazen emzirme nedeni ile adet görmediğini düşünen bir hanımda, 4-5 aylık bir gebelik saptanabilmektedir. Yumurtalıkların çalışmaya başlaması gebelik şansının da (veya riskinin) başladığının göstergesidir. Bu nedenle tüm hanımlarda doğumdan 1,5 ay sonra gebelikten korunmak için önlem almak gereklidir.

Emziren anneler için doğum kontrol yöntemleri
Doğum kontrol hapları: Doğum kontrol hapları hem sütün miktarını hem de kalitesini olumsuz yönde etkilediği için emzikli annelerde önerilmez. Sütü etkilemeyen ve sadece progesteron hormonu içeren minipil adı verilen haplar doğum sonrası güvenle kullanılabilir ancak bu ilaç ülkemizde üretilmemekte veya ithal edilmemektedir. Spiral: Emziren kadınlar için en iyi seçimlerden birisi rahim içi araç yani spirallerdir. RİA doğum esnasında da yerleştirilebilir ancak genel tercih
doğumdan 1,5 ay sonra yapılan jinekolojik kontrol sırasında yerleştirilmesidir.

Diğer geçici etkili yöntemler: Doğum sonrası adet başlayıncaya kadar doğal yöntemler uygun olabilir. Spermisid fitiller de yine bu dönemde güvenle kullanılabilir.

Tüplerin bağlanması: Ailesini tamamlamış ve artık başka çocuk istemediğinden emin olanlarda en uygun yöntem ise tüplerin laparoskopi ile bağlanmasıdır. İşlem emzirme sürecine etki etmez. Ancak geri dönüşü oldukça zor bir metod olduğundan çiftin başka bir çocuk sahibi olmak istemediğinden emin olması şarttır. Pratik uygulamada emziren annelere ilk önerimiz kondom kullanımı olmaktadır. Artık kondom kullanımına devam etmek istemiyoruz denildiğinde emzirme hala devam ediyorsa rahim içi araç, emzirme çeşitli nedenlerle sona erdi ise doğum kontrol hapı önerilmektedir.
 1


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük