Uzmanlarımız

Prof. Dr. İsmail Çepni( Kimdir? )
Kadın Sağlığı

Tüp Bebekte Başarıyı Etkileyen Faktörler

 


Yardımlı Üreme Teknikleri  (Tüp bebek ) uygulamaları olarak bilinen tedaviler , geleneksel tedaviler yani yumurtlama uyarılması ve aşılama dışındaki ; klasik tüp bebek uygulaması  veya mikroenjeksiyon yöntemi ve bu yöntemlerin başarısını artırmaya yönelik ek ya da yardımcı tedaviler ( yardımlı yuvalanma, mikro-TESE , ko-kültür..) sağlık bakanlığınca ruhsatlandırılmış merkezlerde yapılmaktadır.

1978 de bildirilen ilk gebelikten sonra Yardımlı Üreme Teknikleri giderek yaygınlaşlmaktadır. Ancak, günümüzde her geçen gün yeni tekniklerin ve olanakların oluşmasına rağmen bu alanda başarı oranları istenilen düzeylere gelmemiştir. Başarı ile ilgili çok çeşitli etmenler değerlendirilmekte , bazılarının etkileri kanıtlanırken bazılarının da etkileri tartışmaya açık aklmaktadır.

Yardımlı Üreme Tekniklerinbaşarı kavramı olarak klinik gebelik oranları daha doğrusu ise “ Baby Take Home Rate” Eve Bebek Götürme oranı olarak değerlendirilmelidir. Başarı oranları hasta etmeni yanında o merkezdeki hekim, diğer sağlık ekibi, embrologların bilgi, deneyim ve becerileri , ekipman ve laboratuarın şartları ile de etkilenir.

Tüp bebek ya da çocuksuzluk tedavileri, tıbbın en hızlı gelişen alanları arasında yer alsa da, bu konuda  yüzde 100  başarıdan söz edilmesi mümkün değil. Ancak başarının artırılabilmesi mümkün.12345

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük