Çoğul Hamilelikler

Kalıtım, ileri anne yaşı, yüksek doğum sayısı ve ırk gibi etkenler çoğul hamileliklerde etkilidir. Ailesel çoğul hamileliklerin olması çoğul hamilelik oluşma olasılığını arttırır. 30 yaşından sonra anne olan kadınlarda da çoğul hamilelik olasılığı artmaktadır. Birçok kadın ilk veya sonraki hamileliklerini 30'lu yaşlara ertelediklerinden özellikle doğal yoldan ikiz olasılığı artmaktadır.

Önceden birden fazla hamilelik geçirilmiş ve özellikle önceki hamileliklerde çoğul gebelik varsa olasılık artar. Üreme teknolojilerinde kullanılan ilaçlar da çoğul hamileliklerin artışına sebep olmaktadır. Özellikle yumurtlama ilaçları (klomifen sitrat ve FSH içeren ilaçlar) birden fazla yumurta gelişmesine neden olur ve eğer bunlar döllenirse özellikle ayrı yumurtadan oluşan çoğul hamilelikler görülebilir. Ayrıca tüp bebek yöntemlerinde fazla yumurta elde edilmesi amaçlanması ve birden fazla elde edilen embriyoların verilmesi de çoğul hamilelik riskini arttırır.

Çoğul hamilelikler nasıl meydana gelir?
Çoğul hamileliklerin meydana gelmesinde birden fazla yumurta hücresi döllenerek rahim içine yerleşir. Bunlar ayrı yumurta ikizleri veya üçüzleri diye adlandırılır. Ayrı yumurta çoğul hamileliklerde, bebekler arasında cinsiyet ve dış görünüm farkı olur. Bebeklerin sadece aynı dönemde meydana gelen kardeşlik dışında benzerlikleri yoktur. Plasenta ve amniyos keseleri ayrıdır. Aynı yumurta ikizleri ise çoğul hamileliklerde döllenen yumurtanın birden fazla parçaya bölünmesi sonucunda olur. Bebekler genetik olarak aynıdır. Cinsiyetleri aynıdır ve birbirilerinin aynısıdır. Bölünme dönemine göre ayrı keseleri veya plasentaları olabildiği gibi, aynı kese ve plasentası olan aynı yumurta ikizleri de vardır.12345


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük