Hamilelikte Kramplar

Hormonların etkisiyle ve bebeğin büyümesiyle beraber, zaman zaman anne adaylarını sıkacak durumlar söz konusu olabilir. Dolayısıyla hamilelikte karşılaşılabilecek sorunlardan önceden haberdar olmak, surunun kısa sürede çözülmesinde çok etkilidir. Bir hamilenin hazırlıklı olması gereken konulardan biri de "kramplar"dır.

Hangi aylarda ortaya çıkmaya başlar?
Hamileliğin ikinci ve üçüncü 3 aylık periyodunda, özellikle de 6-7. aylarda görülmeye başlar ve hamilelikte sık görülen yakınmalardandır. Bir ya da birden fazla kas demetinde birden görülebilen; kısa, bazı durumlarda 10 dakikaya varan kasılmalara "kramp" ismi verilir. Kas kramplarında kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi mineral eksiklikleri önemli yer teşkil eder.

Krampların en çok görüldüğü bölgeler
En çok bacaklarda olmak üzere kalça, bel ve karın kaslarında da kramplar oluşabilir. Kas krampları; ani başlayan ve kişiye oldukça fazla acı veren kas kasılmalarıdır. Kramp giren uzuv, oldukça gergin ve dokunmaya karşı bile aşırı duyarlı olur. Hamileler dışında yoğun egzersiz yapanlar, şeker hastaları, diyaliz tedavisi gören böbrek hastaları ve kalp damar hastalığı olanlar da sıklıkla kramplardan şikayetçidirler. Hamilelerde ise kramplar, genellikle dinlenme pozisyonunda özellikle de yatakta ortaya çıkarlar.123


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük