Hamilelikte Yüksek Tansiyon (Preeklampsi)

Yüksek tansiyon bir çoğumuzun az çok aşina olduğu bir sorun üstelik bu sorunun ciddi sonuçları olduğuna da biliyoruz. Ancak hamileliliğe özgü yüksek tansiyon, çoğu durumda yaşanıldığı zaman öğrenilen bir sorun. Oysa uzmanlar, hamilelik döneminde ortaya çıkan yüksek tansiyonun ve daha özel bir durumu olan preeklampsinin hem anne hem de bebek sağlığı açısından tehlikeli sonuçları olan bir hastalık olduğunu özellikle vurguluyorlar. İşte bu yüzden hamilelik döneminde yapılan tansiyon ölçümü ve normal hamilelik kontrolleri bu sorunun erken teşhisi için oldukça önemli. Çünkü erken teşhisle, anne ve bebek için tehlike oluşturabilecek pek çok durumun önüne geçebiliyor.

Preeklampsi nedir?
Hamileliğin neden olduğu yüksek tansiyon, hamileliğin 20. haftasından sonra ortaya çıkıyor. Yapılan ölçümler, atar damardaki kan basıncının en az 140/90 milimetre civa (mm Hg) ve üzerinde bulunması ve bu yüksekliğin en az iki kere saptanmış olması gerekir. Burada 140 büyük tansiyon, 90 küçük tansiyon anlamına geliyor. Ancak her yüksek tansiyon bulunan hamileye, preeklampsi tanısı konulmuyor.

Preeklampsi tanısı konulabilmesi için idrarda protein miktarının artmış olması ve hamilede ödem diye de adlandırılan özellikle el ve ayaklarda şişliklerin oluşması gerekiyor. Ayrıca baş ağrısı, bulantı-kusma, karın bölgesinde ağrı, bulanık görme, ani kilo alımı, halsizlik, ışığa bakamama gibi bulgular da ortaya çıkıyor. Ancak bulgular hastadan hastaya değişiyor ve bazı durumlarda, sanıldığının aksine hiç belirti vermiyor.12345


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük