Uzmanlarımız

Op.Dr.Tolga Ecemiş( Kimdir? )
Kadın Sağlığı

Tekrarlayan Tüp Bebek (IVF/ICSI) Başarısızlığının Nedenleri ve Çözüm Önerileri

 

Başarısız bir Tüp Bebek denemesi sonrasında maddi ve manevi olarak yıpranmış,umudunu yitirmiş bir çiftle görüşmek infertilite(kısırlık) uzmanı için en zor an olsa gerek. Tüp bebek kısırlık tedavisinde ki en son basamak olduğuna göre çiftler çocuksuz bir gelecek olasılığı ile yüz yüze gelmiş bir yandan da tedavi eden hekim veya merkeze olan tepki ve üzüntü nedeniyle,  bu hastaların dinlenmesi ve çözüm üretilmesi gereken zorluklarıdır. Umutsuzluk, her türlü deneysel alternatif tedavi yöntemlerini arkasından getirecektir. Tüp Bebek tedavisinde yeterli bilimsel kanıtı olmayan yöntemleri mucize gibi sunan  kişi ve merkezler için hastaların umutlarının suistimal edilmemesi adına çiftler doktoru tarafından bilgilendirilmeli ve uyarılmalıdır.“Başarısız tüp bebek denemesi”nin ne olduğu hastaya çok iyi vurgulanmalıdır. Başarısız Tüp Bebek denemesinin en az 3 IVF denemesi veya iyi kalitede toplam 10 adet embriyo transferini takiben gebelik oluşmaması olarak tanımlandığı mutlaka bilinmelidir.
     
Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarının nedenleri tam olarak anlaşılabilmiş değildir. Olası nedenler 3 başlık altında incelenmelidir.

1-Uterus (rahim) ve tüplerdeki anormallikler: Polip,myom,yapışıklık,doğumsal şekil bozuklukları,pıhtılaşma ve reseptör bozuklukları,immünolojik faktörler,endometriozis,tüplerde sıvı birikmesi şeklinde sıralanabilir.

2-Embriyonal faktörler: Kromozomal anormallikler (sıklıkla sperme bağlı veya yumurta nedenli) en çok rastlanan neden olup iyi embriyo morfolojisi ve bölünmesi varlığında dahi yüksek oranda kromozom anomalisi mevcuttur. Ayrıca embriyo duvarının kalın olması ve laboratuvar koşullarına töleransı azalmış embriyo da başarısızlığı getirebilir.

3-Embriyo transfer tekniği: En son ve en önemli basamak olan transferi yapan doktorun ve ekibin deneyimi veya transferin zor olması tüm emeklerin boşa gitmesi demektir.12

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük