Bebeklerde gaz sancıları ve karın ağrıları


Www.kucukinsan.com , 10.9.2009 10:59:00

Gaz sancısı olan bebek bacaklarını karnına doğru çeker, yüzü kızarır ve yüksek sesle bağırır. Bebek emzirilirken sütle birlikte bir miktar da hava yutar. Anne her emzirmeden sonra bebeğini, baş ve omuz hizasında dik tutarak sırtını sıvazlamalı, bebeğin gazını çıkarmalıdır. Bu işlemden önce omzuna temiz bir tülbent koymayı da ihmal etmemelidir. Çünkü bebek, gaz çıkarma esnasında yediklerinin bir kısmını da kusabilir. Gaz çıkarma işlemi, bebeğin annenin dizleri üzerine yüzükoyun yatırılmasıyla da yapılabilir. Bebeğin gazının çıktığı gark sesinin gelmesiyle anlaşılır. Gazı çıkartılmadan yatırılan bebekler sancılanır ve sürekli ağlar. Karnı şişkindir. Ağlama sırasında yüzleri kızarır, bacaklarını karnına doğru çeker ve yüksek sesle bağırırlar. Gaz sancısı bebeğin büyüme ve gelişmesini engellemez, zamanla azalarak 3 aylıktan sonra kaybolur.

Daha büyük çocuklarda gaz, genellikle üşütme ve bazı yiyeceklerden olur. Çocuk yardımsız olarak gazını çıkarabilir. Korunmak için anne, çocuğu mevsimine göre giydirmeli, gaz yapan yiyecekler normalden fazla tüketilmemelidir.

Karın ağrıları çocukluk yıllarında daha çok görülür. Ağrı, şiddetli değilse ve çocuk diğer uğraşlara daldığında karın ağrısını unutabiliyorsa ağrı psikolojik kökenli olabilir. Ancak karın ağrısı çok şiddetli ve uzun süre devam ediyorsa, sık sık tekrarlıyorsa , ateş, kusma,ishal gibi diğer belirtilerle birlikte görülüyorsa hastalık belirtisi olarak değerlendirilmeli ve mutlaka çocuğu doktora götürmelidir.
 
YORUMLAR
4,5 aylık bir oğlum var ve şu ana kadar yaşadığımız en büyük problem oğlumun gaz sancılarıydı.Çocuğunuzun acı çekmesi ve sizin bu durum karşısında elinizin kolunuzun bağlı kalması...İşte kendinizi en aciz hissettiğiniz an. Gaz sancısından kurtulmak için bilinenlerin dışında bir çok yöntem denedik. bizim oğlumuzda işe yaradı.Belki size de faydası olur. Birincisi bebeğinizle aranızdaki bağ ne kadar fazla olursa gaz sancısı o kadar azalıyor. Ayrıca bebeğin anne karnındayken duyduğu sesler saç kurutma makinasının ve elektrik süpürgesini sesine benzediği için bu sesleri duyduğunda bebeğiniz rahatlayacaktır emin olun. Benim oğlum hala saç kurutma makinesi çalışırken uyuyor.Tabi bu bize iki tane saç kurutma makinesine mal oldu ama ona değer.Son olarak internette Buziki Orhan kolik araması yaparsanız karşınıza yedi adet parça çıkacak.Bu parçalar da bebeğinizi rahatlatacaktır.(Bize bunu doktorumuz söyledi.)

Gülçin Yayın | 3.11.2010 13:38:00   

Blog Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük