Gelişim Süreci

Hamileliğiniz: 2. Hafta     «     »     Hamileliğiniz: 4. Hafta

Bebeğiniz nasıl büyüyor ?
Rahminizde neler oluyor? Pek çok şey. Oluşmaya başlayan bebeğiniz, şu sıralarda yüzlercesiyle dolu ve sayısı deli gibi artan küçücük bir hücre yumağından ibaret; adına Blastocyst dediğimiz bu hücre topağı, uterusunuzda bir kere misafirliğe kaldı mı, bir parçası da plasenta içinde hCG adı verilen (insan koriyorik gonadotropin ) adlı hamilelik hormonunu salgılamaya başlayacak. Bu oluşum yumurtalıklarınıza yumurta üretimini durdurma bilgisini geçerek, bunun yerine östrojen ve progesteron üretimini ( ki bunlar uterusunuzun sınırlarını ve küçük yolcusunu kaybetmesini önleyecek, ayrıca plasenta büyümesine uyarıcı güç katarak) kolaylaştıracak. Bu anlamda HCG, hamilelik testlerinin pozitif, yani olumlu sonuçlanması için de gerekli bir hormon olarak biliniyor. Bu haftanın sonunda siz de kendi üzerinizde bu testi uygulayabilir ve müjdeli sonucu alabilirsiniz. (Eğer testi yaptığınız halde negatif sonuç çıkmışsa ve siz hala periyodunuzda iki veya üç günlük gecikme yaşamışsanız, bunu yeniden deneyebilirsiniz.) Bu sırada, içinizdeki hücre topunun çevresinde de amniyotik sıvının birikmeye başlaması ve bunun bir nevi kese haline gelişi olağandır. Tam da bu kese, bebeğinizin gelecekteki hafta ve aylarda güven içinde büyüyebileceği bir minder vazifesi görür. Tam da şimdi, bu küçük Blastocyst, kendine gerekli oksijen ve besini edinirken, bir yandan da gereksiz atık maddeleri dışarı süzüyor. Bu aslında ilkel bir döngü sistemi; mikroskopik tünellerden oluşuyor ve bu sistem, uterine / rahim duvarlarınızın kan akıntılarını gelişmekte olan bebeğinizle irtibatlandırıyor. Bu süreçte plasenta da, kendisine yönelik bu görevi tamamlayabilmek için asgari bir haftaya daha ihtiyaç duyacak.

Hayatınız nasıl değişiyor ?
İçinizde çok ama çok özel bir an yaşandı. — sadece tek bir sperm, yumurtanızın dış dokusunu deldi ve onu dölledi. Döllenme anını izleyen birkaç günde, döllenmiş yumurta rahminizin bir köşesinde tutunarak büyümeye başladı. İşte şimdi, bir bebek oluşuyor ! Büyük olasılıkla hamile olduğunuzu bilmiyorsunuz. Ama bu haftanın sonunda, küçük birtakım belirtilerin ayırdına da varabilirsiniz. Bu sözde ‘hamilelik farkındalığı’, büyük olasılıkla kanca zengin rahminize tutunan yumurtanın yarattığı sınırlardan ( ki bu durum ilişkiden asgari 6 gün sonrasına tekabül eder ) kaynaklanıyor olabilir. Ama bunun kesin zamanlamasını kimse tahmin bile edemez. Her halûkarda bunu fark ediş eşiğiniz son derece belli belirsiz olur ve sadece pek az kadın bu durumu fark edebilir.

Sürpriz yüklü gerçekler: Erken hamilelik belirtileri

Bazı kadınlar, hamilelik testinden sonuç almadan bile önce, hamile olup olmadıklarının farkına varabilirler; eğer,

  • Duyarlı, büyüyen göğüsler: Birçok kadın periyodlarından önce olduğu gibi göğüslerindeki hassasiyetin arttığını iddia etmektedir.
  • Bitkinlik: Birdenbire yaşanan aşırı yorgunluk hali, (hatta buna bitip tükenmek de denilebilir ?) Hormonal progesteron üretimindeki artan düzeyin getirdiği ve bir bebeği yapmanın yol açtığı ekstra çaba, sizi bütün gün sadece rutin işinizi yaptığınız halde bir maraton koşusu yapmışsınız kadar yorgun düşürebilir.
  • Sık idrara çıkma: Siz hamile kaldıktan kısa bir süre sonra, kendinizi giderek artan bir hızla tuvalete çıkma ihtiyacı duyabilirsiniz.
  • Giderek artan koku alma duyusu: Yeni hamile kalmış bir çok kadın, östrojen dengelerindeki artış nedeniyle özellikle koku alma duyularında bir artış yaşayabilir.
  • Gıda reddetmek: Hamilelik sırasında kimi yiyeceklerden kaçmak, aşırı acıkmaktan çok daha sık rastlanan bir durumdur. Önceden çok sevdiğiniz kimi yiyeceklerin hamile kaldığınız zaman tarafından beğenilmemesi olağandır.
  • Baş dönmesi veya kusmalar: Sabah bulantıları, hamileliğinizin ilk ayında pek sık rastlanır bir şey olmamakla birlikte bir çok anne adayı da bu tür rahatsızlıkları önceden de yaşayabilir.
  • Vücut sıcaklığı: Genel beden ısınız yüksekse, yani eğer beden ısınızın artmakta oluşundan şikayetçi iseniz ve döllendikten sonra artmaya devam ediyorsa, büyük olasılıkla hamile kalmışsınız demektir.
  • Kanama veya lekelenme: Bazı kadınlar, periyotlarının yaklaştığı zaman zarfında küçük boyutlarda kızıl lekelerden ve kahverengiye çalan pembemsi bir sıvı akıntısından yakınırlar. (Eğer bu tür bir şikayetiniz ve buna bağlı acınız ve lekelenmeleriniz oluşuyorsa, bakıcınız veya uzman doktorunuza danışın. Zira bu tür işaretler ‘ektopik’ bir hamileliğin belirtileri de olabilir. Eğer durum bu şekilde ise, mevcut hamilelik testlerine de son vermeniz gerekir. Buna devam etmeniz en basit tabiriyle bir zaman ve para israfı olacaktır.

 

Bu haftanın aktivitesi
Bir hamilelik testi edinin. Önümüzdeki hafta periyodunuzun gecikebileceği ihtimalini göz önünde bulundurarak, kendinize bir evde hamilelik testi edinin. Birçok ev testi, büyük bir doğrulukla, periyodunuzu izleyen günlerde hamile kalıp kalmadığınızı size söyleyebilmektedir. Bu genellikle, yumurta bıraktığınız günden iki hafta sonrasına tekabül eder. Bu anlamda eğer mümkünse, iki test birden içeren hamilelik testi setlerine bakın; böylece alacağınız sonuçla ilgili durumdan daha da emin olabilirsiniz. En iyi sonuçlar için ise, ilk testi sabah yapmanız önerilir.

 

 

Küçükinsan Facebook Sayfası'nı beğenmek için TIKLAYINIZ

 


Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük