Hamarat babalar

İş yerinizde çok zor bir gün geçirdiniz. Trafik her zamanki gibi korkunçtu. Bir an once tertemiz ve düzenli evinize  gidip, kapıda sizi kocaman bir gülümsemeyle karşılayan eşinizden hoşgeldin öpücüğünüzü aldıktan sonra, televizyonun karşısına geçip ayaklarınızı uzatmak ve ardından da sevgili eşinizin sizin için hazırladığı nefis akşam yemeğine konmak istiyorsunuz. Uyanın ve kendinize gelin lütfen, rüya görüyorsunuz! Tüm bunlar, evinizin yeni üyesi aranıza katılmadan önceydi…

Şimdi kanalı yeni annenin gerçekliğine çevirelim. Gün boyunca yenidoğan bebeğinizi doyurmak, uyutmak, altını temizlemek, gazını çıkarmakla uğraşan eşiniz diğer yandan evi temiz tutmaya çalışırken ilk fırsatta 5 dakikalık ılık bir duş almak için planlar kurmakta ve sizin eve gelişinizle birlikte kendini koltuğa bırakmak için dakikaları saymaktadır. Tüm bunlar olurken de emin olun aklındaki son şey sizin guruldayan mideniz ya da ayaklarınıza inen suların rengidir…Yemeğe gelince, mikrodalgada birşeyler ısıtıp ayaküstü yiyebilirsiniz…
 
Çok da karamsar olmayalım, belki sihirli güçleri olan bir eşiniz vardır ve eve döndüğünüzde diş macunu reklamlarındaki dişler gibi pırıldayan eşyalarla dolu bi rev, karnı doymuş, altı temizlenmiş, mışıl mışıl uyuyan bir bebek, 5 ayrı çeşit yemekle donatılmış mumlar yanan bir sofra sizi bekliyordur…

Eğer işlerin B.Ö (bebekten once) olduğu gibi yürümesini istiyorsanız eşinize yardım etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Gerçek şu ki, aslında işler hiçbir zaman B.Ö’ye geri dönmeyecek. Hayatınızın, evinizin ve eşinizin tıpatıp B.Ö olduğu gibi huzurlu,kolay ve düzenli olmasını istemek konusunda  ısrarcı olmak yerine düşünce şeklinizi değiştirmeniz çok daha yerinde bir davranış olacaktır: Hayatınız tam şu anda yaşadığınız gibidir ve bundan sonra da böyle olacaktır.

Belki daha once elektrikli süpürge kullanmamış olabilirsiniz ya da çamaşırları renkliler,beyazlar, hassaslar, şeklinde ayırmak konusunda herhangi bir bilgi kayıtlarınızda mevcut değil… Ya da en hamarat ev hanımlarına taş çıkartacak yeteneklerle donatılmış haldesiniz. Ne olursa olsun, ortada bir gerçek var ki, erkekler bundan 20 yıl öncesine nazaran eşlerine çocuk bakımı ve ev işlerinde daha fazla yardımcı oluyorlar.

Çamaşır yıkamak ve evi süpürmek dışında eşinize yardım edebileceğiniz birçok konu var. Örneğin, gecenin bir vakti, kucağında bebeğinizle tökezleyen eşinize, bebeğinizi götürüp karnı doyduktan sonra yatağına yatırmak, bebeğinizin altını temizlemek, bulaşıkları makinaya koymak, bebeğin gazını çıkarmak gibi konular özel bir yeteneğe sahip olmayı gerektirmeyen ve her erkeğin kolaylıkla yapabileceği şeylerdir. 

Tüm bunlar olurken, eşinizin etrafındaki kaos hakkında sizin kadar sakin ve mantıklı düşündüğünü sanmayın sakın. Muhtemelen evdeki düzenin eskisi gibi olmasını umuyordur. Hatta sizi ihmal ettiğini düşünüyordur. Seks yok, yemek yok, temizlik yok ve tüm bu yoklar eşinizi üzüyor olabilir. Ya da sizin bunları sorun yapabileceğinizi düşünerek de endişeleniyor olabilir.  Muhtemelen eskiden olduğu gibi evin her köşesini kontrolü altında tutmak, işleri kendisi yapmak ve yapamadıkları için strese girmek eğilimindedir.  Ara sıra O’nun kulağına eğilip “herşeyin yolunda olduğunu ve mükemmel bir anne ve harika bir eş olduğunu” fısıldarsanız kendisini daha rahat hissedeceğinden emin olabilirsiniz.

Peki sizden ne haber, eşinizden tüm bunları yapıyor olmasını bekliyor musunuz? Umarım cevabınız HAYIR’dır. Çünkü o zaten yapabileceği en mükemmel şeyi yaptı, size hayatınızın en büyük mutluluğunu veren bebeğinizi karnında taşıdı ve dünyaya getirdi. Bir sure sonra herşey normale dönecek elbet. Evinizin işleriyle tekrar ilgilenecek, seks hayatınız tekrar canlanacak, yine güzel yemekler yapacak. Ancak ilk 1 ya da 2 ay hayatınızdaki herşey bebekle ilgili olacak. Bu süreçte, evinizi daha temiz ve düzenli tutabilmeniz için size birkaç öneri:

 

  • Maddi durumunuz elveriyorsa, ev işleri için bir yardımcı tutun. Bu hem eşinizin bebeğine daha iyi odaklanmasını sağlayacak, hem doğum sonrası duygusal çalkantılarla başa çıkmasını kolaylaştıracak hem de size daha fazla zaman ayırmasına yardımcı olacaktır.
  • Eşinizden etrafta bulunmasını istediği ve istemediği şeyleri öğrenin ve bu yönde bir düzenleme yapın.
  • Her gün mutlaka ev için hangi ihtiyaçlar olduğu konusunda konuşun.
  • Eşyalarınızı sağa sola savurmaktan vazgeçin.
  • Günlük rutin işleri üstlenin. Çiçekleri sulamak, çöpü çıkarmak, alışveriş yapmak vs.
  • Gelen misafirlerle siz ilgilenin, ikramda bulunuyorsanız bunları siz yapın.
  • Eşinize sık sık O’nu sevdiğinizi ve ne kadar iyi bir anne olduğunu söyleyin. "Ben bi kere söylemiştim, O zaten biliyor, söylemesem de öyle olduğunu bilmesi gerek " gibi düşüncelerden vazgeçin.
  • Veee çiçek almayı unutmayın…
     

Rahşan Atasoy1


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük