Amniotik Sıvı (AS) Nedir?

Fetüs, amnion ve koryon denen iki zar tarafından oluşturulan bir kese içerisinde gelişmektedir. Bu boşluğun içinde "aminotik sıvı" denen bir sıvı, fetüsü korumak ve desteklemek üzere toplanmıştır.

AS, gebeliğin 4-5 haftalarında oluşmaya başlar. Yeni sıvı her zaman oluşmaktadır. Bir kısmı da fetüs tarafından yutulur. Gebeliğin ilk dönemlerinde sıvı, tamamen anne tarafından üretilmektedir. En erken 11. haftalarda fetüs böbreği hafifçe idrar üretmeye başlar. 20. haftadan sonra fetüsten kaynaklanan idrar sıvının temel kaynağıdır.

AS, fetüs için bir yastık fonksiyonu görür. Sıvı, rahim duvarlarına basınç uygular ve çocuğun gelişmesi için yer oluşturur. Bu güvenli ve ısı kontrollü ortamda fetüs adeta doğumdan sonra yapacağı hareketler için egzersiz yapmaktadır. Ortamda hareket ederek kaslarını çalıştırmaktadır. Nefes aldığında ve sıvı yuttuğunda, yutkunma ve solunum mekanizması gelişmektedir. AS, bazı bakterilerin gelişmesini de önlemektedir. Böylece bazı enfeksiyonlardan fetüs korunmaktadır. 1


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük