Hamilelikte Baş Ağrısı ve Migren

 

Migren denince akla ilk gelen, şiddetli baş ağrısı. Saatler hatta günlerce süren bu ağrıları hafifletmenin yolu ise, çeşitli ilaçlar kullanmak. Ama migren atağı geçiren kişi, anne adayı olursa, ilaç kullanımı başlı başına bir sorun haline geliyor. Bebeğin sağlığını etkileme ihtimali, bütün anne adaylarını endişelendiriyor.  Haksız da  sayılmazlar. Çünkü hamilelilikte migren krizlerini hafifletecek pek çok ağrı kesici ilaçlardan mümkün olduğunca uzak durmak gerekiyor.
 
Migreni arttıran hormon
Migrenin nedeni tam olarak netleşmese de, cinsiyet hormonları arasında bir ilişki olduğu biliniyor. ilk adet, adet dönemleri, doğum kontrol ilaçları kullanımı, hamilelik, menopoz ve hormon replasman (yerine koyma) tedavileri, kandaki östrojen düzeylerini etkileyerek migren üzerinde etkili hale geliyor.

Uzmanlar bazı hamilelerde, hamilelik nedeniyle östrojen hormonunun yükselmesinin veya belli bir seviyede süreklilik göstermesinin sevindirici sonuçlarından birinin, migrenin iyileşmesi veya ataklarının azalması olduğunu düşünüyorlar. Ancak her anne adayı, bu kadar şanslı değil. Bazılarında tam tersi bir durum yaratıyor ve migren atakları kötüleşiyor. Hamilelik öncesi migrenle tanışmamış bazı anne adaylarında ise, hamilelikle birlikte migren sorunu oluşuyor.
 
Uzmanlar, östrojenin hızlı düşmesinin adet dönemi ve doğum sonrası migren ataklarından sorumlu olabileceği düşünseler de henüz bilimsel bir netliğe kavuşmuş değil.
 
Ama sevindirici bir durum var: Daha önce migren hastası olan hamilelerde, özellikle 2.ve 3. üç aylık periyodlarda migren ataklarında yüzde 80'lere ulaşan tanı iyileşme veya azalma görülüyor. Bu azalmanın Özellikle adet dönemiyle ilişkili migren atakları olanlarda ve aurasız (ağrı öncesi veya sırasında ortaya çıkan öncül belirtiler olmayan hastalar) migrenlilerde daha fazla gözleniyor. Ancak ikinci 3 aylık periyodda hamilelikle ilgili kusmaların şiddetli kusmaların veya bu süreçle ilgili bir sağlık sorunun olması, migrenin iyileşmesine engel olabiliyor. Doğum sonrası ise, annede, özellikle ilk bir hafta içinde atak görülme olasılığı yüzde 50 civarında. Ancak migrenli annenin bebeğini emzirmesi durumunda, migrenin tekrarlama oranı düşüyor. Bazı hamileler ise, migrenle ilk kez bu dönemde karşılaşıyorlar. Araştırmalar, her yüz hamilenin 2-4'ünde 'yeni migren' ortaya çıktığını gösteriyor.


1234567


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük