Babalar ve doğum

Siz ve eşinizin dokuz aydır beklediği o büyük gün gelmek üzere. Bebeğinizin doğacağı günü sabırsızlıkla beklediğiniz ve bu arada gerekli hazırlıkları yaptığınız için, başınız dik ve sizin neyin beklediğine karşı en iyi şekilde hazırsınız.

Doğuran bir kadına yardımcı olmak, ona nefes al ve ıkın diye koçluk etmekten çok daha fazla bir şeydir. Sizin ona fiziksel ve duygusal olarak yüzde yüz bağlı olduğunu hissetmeye ihtiyaç duyar. Yanında durmak, ellerini tutmak, ona destek olacak şekilde arkasında oturmak ve suyunu içmesine yardımcı olmak fiziksel anlamda ona destek olmanız demektir. Duygusal destek ise; annenin söylediği her kelimeyi dinlemek, tüm ihtiyaçlarına cevap vermek hatta bunları önceden bilmek, onu cesaretlendirici ve destek olan sözlerle yatıştırmak ve aklınızdan para ya da iş ile ilgili endişelerinizi çıkarmanızdır.

Eşinize bu özel günde yardımcı olmanın sizi çok aşan bir iş olduğunu düşünebilirsiniz. Profesyonel yardım alarak bu doğum gününde rahatlayabilir ve keyfini çıkarabilirsiniz. Muhtemelen şimdi "Zaten aldım bile! Şehrin en iyi doktoru ve en iyi hastaneyi seçtik, ihtiyacımız olan tüm profesyonel yardımı aldık" diye düşünüyorsunuzdur. Hastanelerde bu işi doğum uzmanı doktorlar tıbbi bir aksaklık var mı diye kontrol eder ve bebeği doğum kanalından çıkması için yönlendirirler. Bu süreç yaklaşık 20 dakikadır. Ama doğum uzmanı saatler veya günler süren bu doğum sancıları sırasında anneye destek olmaz. Doğum hemşiresi anneye sancıları ve bebeği itmesi durumunda gerçekten çok faydalı olabilir. Eğer sancı ve doğum ünitesi beklenmediği üzere meşgulse, hemşire karınızın ihtiyacı olan bu yakın ilgiyi ona gösteremez. Bunun yanı sıra eşinizin bu hemşireyle hiçbir özel bağı yoktur. Olasılıkla daha önce tanışmamışlardır bile.

Eğer siz doğum öncesi hazırlıklarınızda tüm dikkatini veren, doğum sancısı hakkında her şeyi bilen, pozisyon değişimlerinde eşinize koçluk edebilecek, nefes alıp verme, rahatlatma tekniklerinde ona sağlıklı bir doğum deneyimi yaşatabilecek süper bir baba adayı iseniz, size diyecek lafımız yok, tebrik ederiz. Ama eğer siz de diğer yüzde doksan dokuzluk yarıya dâhilseniz, muhtemelen sizi neyin beklediği ve eşinize doğum anında onu yönlendirmek adına hiçbir fikriniz yok.

Eğer doğum öncesi hazırlıklarınıza başlamadıysanız mutlaka başlayın ve dikkatinizi verin. Siz de çok iyi doğum koçluğu yapabilen babalardan biri olabilirsiniz.

"Fakat doğumu kim kameraya alacak?" diye sorabilirsiniz. Bu kesinlikle siz değilsiniz! Böyle önemli bir görevden vazgeçmek birçoğu için zordur. Bunu eşinizin bir bayan arkadaşına veya aile üyesine bırakın. Eğer meydana gelen bu güzel andan çabuk bir kare yakalamak istiyorsanız, cebinize küçük bir fotoğraf makinesi koyun ama kamerayı unutun. Hem siz de tüm bu resimlerin içinde olmak, yıllar sonra çocuklarınıza nasıl heyecanlı ve karısına destek olan bir baba olduğunuzu göstermek istemez misiniz?

Eğer doğuma tüm dikkatinizi verebilirseniz, siz de bu deneyimi sanki kendiniz yaşıyormuş gibi hissedebilirsiniz (yani hemen, hemen. Tabi fiziksel acıyı hissetmek pek de eğlenceli olmaz.) Duygusal olarak bebeğinizi kucağınıza almak için hazır olmalısınız. Yeni anne olan eşiniz bebeğinizi kucağına aldığında duygu yüklü olacaktır. Bebeğinizi kucağınıza alın, karınıza sarılın ve bırakın sevinç gözyaşlarınız aksın.

Hayatınız değişmek üzere. Buna hazır olun! Durup geride seyreden bir baba olmayın, kalkın ve bu özel günde aktif bir baba olun. Bu doğumun size yaşattığı duygu yüklü denize dalın ve göreceksiniz ki bebeğinizi dünyanıza dâhil etmek için çok daha hazır bir durumda olacaksınız.
 1


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük