Doğum Sonrası Depresyonu ve Babalara Düşen Görevler

Bebeğinin doğumundan sonraki ilk haftalar bir annenin hayatındaki en güzel zamanlar olsa gerek, öyle değil mi? Ama her zaman öyle değildir. Hamileliğin eşinizin duygularını nasıl değiştirdiğini gözlemlediniz. Bir dakika önce mutlu, bir dakika sonra ağlıyor. Şimdi bebek artık doğdu ve hormonları normale dönmeli diye düşünüyorsunuz.  Ama öyle değil. Biz de böyle olmasını istemezdik. Hormonlar onun süt yapabilmesi ve annelik sezgilerini oluşturmasını sağlar. Çoğu kadın için, annelik hormonu olan prolaktin diğer tüm hormonlardan daha baskındır ve buna az miktarda olan ve henüz bastırılamamış testesteron da dâhildir. Prolaktin genelde anneyi mutlu yapar. Ama bazı kadınlar, kendilerinin suçu olmayan, beyin hormonlarındaki dengesizlik yüzünden moral bozukluğu yaşarlar. Sonuç mu? Doğum sonrası depresyonu.

Bu depresyonun yeni doğum yapmış kadınlarda görülmesi normal bir durumdur. Aslında kadınların yüzde seksen beşi, doğumdan sonraki birkaç hafta ağlama, alınganlık, korku ve endişe gibi deneyimler yaşarlar. Genelde bu semptomlar annenin hormonal dengesinin prolaktin baskısı sonucu değişmesinden kaynaklanır. Ama her zaman değil. İşte siz burada devreye giriyorsunuz. Babanın, anne olma sevinci yaşayan eşinin bu durumunun, doğum sonrası depresyonuna dönüştüğünü fark edebilmesi önemli bir husustur. Farkı, semptomların ne zaman başladığı ve ne kadar sürdüğüne bakarak görebilirsiniz. Bu durum genelde doğumdan sonraki ikinci haftanın sonunda biter. Eğer anne bu zamana kadar kendi normal mutlu haline dönmediyse veya bebek doğduktan sonraki bir iki ay depresif ise bir şeylerin yolunda olmadığından şüphe edebilirsiniz.

Bu depresif modun yanı sıra, heyecanlanma, bitkinlik, normalde eğlendiği şeylerden daha az keyif alma, zayıf konsantrasyon, kararsızlık, düşük iştah, uykusuzluk, kötü bir anne olduğunu düşünme, suçluluk ve gereğinden fazla bebeğin sağlığından endişe etmek gibi daha ayrıntılı semptomlarda görülebilir. Doğumdan bir iki hafta bu semtomların bir kaçını görmeniz doğaldır ama bu semptomlardan dört ya da daha fazlasını gün ve gün gösteriyorsa, o zaman harekete geçmelisiniz. Özellikle eşinizin hamilelikten önce psikolojik problemler yaşayıp yaşamadığını gözlemleyin, eğer yaşadıysa doğum sonrası depresyonunu da yaşaması yüksek bir olasılıktır.

Çocuğunuzun annesinin problemlerinin olmasını kabullenmeniz sizin için zor olabilir. Hiç kimse karısının anneliğe hazır olmadığını bilmek istemez. Eğer arkadaşlarınız veya akrabalarınız eşiniz hakkında endişelendikleri ifade ederlerse ve siz bu depresyonu fark etmediyseniz, onların endişelerine kulak verin.123


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük