Yeni babalar için biraz tutkal gerekli

Artık yeni doğmuş bir bebeğiniz var ve "nasıl.bir baba olacağım?" diye kendinize soruyor olmalısınız. İyi bir baba olacağınıza inanıyoruz ve hatta harika bir baba. Eğer bu yazıyı eşinizin veya kayın validenizin ısrarı üzerine okuyorsanız ve sadece sıradan bir baba olmayı umuyorsanız bu bölüm size göre değil. Ama genelde çoğu insan başarılı olmanın sırrını arar. Alanlarında en iyi olmak için çabuk ve kolay yolları arayıp dururlar. Şimdi yeni baba oldunuz ve nasıl en iyi baba olabilirsiniz? En azından ilk on sıralamasına nasıl girebilirsiniz?

Babalık mertebesindeki diğer iyi babalar gibi düzgün bir duruş sağladığınıza emin olmak için yapmanız geren sadece bir tek şey var. Gizli bir tokalaşma gibi. Eğer bu konuya kendinizi tam olarak verirseniz dünyanın en iyi babalar kulübüne girebilirsiniz. Yapmanız gereken bu şey çok basit, henüz karmaşık değil. Yapması çok kolay ama çok zamanınızı alabilir. Tüm yönlendirmeleri okumaya veya çalışmaya gerek yok (Kim bunu ister ki zaten?) Uzaktan kumanda yok, ihtiyaçta yok zaten. Peki, tam olarak bu sır nedir?

Tek yapmanız gereken bebeği kucağınıza almak.
"Ne yani hepsi bu mu?" diye sorabilirsiniz. "Büyük sır bu mu yani?

Kulağa çok kolay gibi geliyor. Bundan fazlası olmalı. Bana en azından üç ana madde içiren bir liste verin ya da takip etmem gereken beş adım. Her iyi planın en az beş adımı vardır."
Aslında, hayır. İyi bir baba olmanın yolları bir basit noktada toplanır. "Bağlanmak". Evinizin sorunlarını çözmek için onlara nasıl yaklaşıyorsanız baba olmaya da aynı şekilde yaklaşın. Kırık bir şeyi yapıştırmak veya çizilmiş bir şeyi tekrar düzeltmek gibi. Tutkal kullanın ya da koli bandı ama kendinizi bir şekilde bebeğinize bağlamalısınız.

Bebeğinizi ne kadar çok kucağınıza alırsanız sizi o kadar fazla tanıyacaktır. Sizin dokunuşunuzu, kokunuzu, sesinizi ve nefesinizi tanıyacaktır. Size çok aşina olacak ve ona ilgi göstermeniz için can atacaktır.

Fakat bu sizi nasıl iyi bir baba yapar? Bu kucağınıza alma olayından fayda sağlayan sadece bebek değildir. Bu sizinde içinizdeki iyi duyguları ortaya çıkarır. Bunu her hissedişinizde bebeğiniz hakkında daha çok şey öğreneceksiniz. Nasıl nefes aldığını, hareket ettiğini ve ne için ağladığını öğreneceksiniz. Onunla daha çok zaman harcayın, huysuzlandığında teselli edin, yüz yüze oyunlar oynayın, uyurken onu kucağınızda tutun ki onu daha iyi tanıyabilin ve onun ihtiyaçlarına cevap verebilmeniz için kendinize karşı olan güveniniz artsın. Kendinize güvenmesini de öğrenmelisiniz ki bir baba olarak kendinize itimadınız artsın. Bu güveni bir ebeveyn olarak on yıllarca taşıyacaksınız. Sonra bu güven size bir baba olarak doğru kararları almanızı sağlayacak.

Eğer bebeğinizle yakın bir bağ kurmayı seçerseniz sizi bir konuda uyarmak isteriz. Sizin veya eşinizin Anne ve babanız veya kayın valide ve babanız ya da arkadaşlarınız onu çok şımarttığınızı söyleyebilirler. "Şu çocuğu kucağına alıp durma." "Onu bir daha bırakamayacaksın" "Asla kendi başının çaresine bakmayı öğrenemeyecek." Şükür ki, bu tip eski moda düşüncelerin yanlış olduğu kanıtlanmıştır. Araştırmacılar sevgi ile kucakta büyüyen çocukların daha çabuk geliştiği, zekâlarının daha çabuk geliştiği ve bu dönemden çıktıklarında daha bağımsız ve başının çaresine bakabilen insanlar olduğunu ortaya koymuştur. Hayatın zor dönemlerinde bile bir şeyle sevgi ile ilgilenirseniz daha çabuk büyür ve yeşerir. Kendi haline bıraktığınızdaysa şımarır. Bebekler üzerinde bu iki kat daha doğru bir sözdür.

Kimseye size çocuğunuza nasıl davranacağınızı söyletmeyin. İçgüdülerinize güvenin. Sadece siz ve eşiniz çocuğunuz hakkında en doğru yargılara varabilirsiniz. Başkaları değil. Yarattığınız bu aileden siz sorumlusunuz.

Kendinize ve içgüdülerinize güvenin. Bebeğinizle aranızda bu içgüdünüzü geliştirecek ve yeşertecek bir bağ kurun. Trajiktir ki çocuklarıyla bu tip yakın ilişkiler kurmayan anne babalar çocukları daha da büyüdüğünde ve bağımsız olduklarında onlarla keyifli bir birliktelik kuramazlar.

Kucağınızda sürekli bebeğinizle dolanırken evin diğer işlerinin nasıl halledeceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. İşte tam burada yaratıcı olmanız gerekiyor. Bebeğinizi kucağınıza asmaya yarayan bu tür bebek taşıyıcılarına alışsanız iyi olur. Eğer bebeğimiz ufaksa askı tercih ediyoruz, çünkü bu bize işimizi yaparken onun pozisyonunu ayarlama şansı veriyor. Böylece iki elimizi de kullanabiliriz. Bir konserve kutusunu açabiliriz veya bilgisayarda bir şey yazabiliriz. Hatta bebeğimiz kucağımızda asılı dururken bir kitap bile yazabiliriz.

Kabul etmelisiniz ki kayın valideniz bir konuda haklı. Eğer bebeğinizi çok kucağınıza alırsanız, oda sürekli bunu isteyecektir. Alabileceği tüm güzel şeyleri isteyecektir. Ama eğer bebeğinizle böyle yakın bir bağ kurmaya niyetli ve onun bu ilk aylarında istekli bir şekilde ona yakın olursanız, emin olun ki uzun vadede hiç pişmanlık duymayacaksınız.

Kendinizi bebeğinize tutkallamaktan korkmayın. Kuvveti bir bağ kurun ki siz ve çocuğunuz yaşamınız boyu bu sevinci yaşayın.
 1


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük