Yeditepe Müzik

 

Örnek dinlemek için tıklayınız

Bebeğinizin uykuya her dalma ihtiyacında, anne karnı ortamının özlemiyle, oradaki sesleri algılamaya, ayrıştırmaya çalışarak, bazen bir otomobilin, bazen bir elektrikli süpürgenin, fön makinesi ya da aspiratörün seslerini anne karnındaki seslerle bağdaştırmaya çalışır. İşte ‘Uyuyan Bebek’ albümü bu seslere özlemi sonlandırıyor ve anne karnı ortamı, anne kalp sesi ve dinlendirici müzik şeklinde bebeğinize kesintisiz bir uyku sağlıyor.

Önce ideal nabızdaki gerçek kalp sesine, bebeğinize özel dinlendirici müzikler ekledik. Sonra da bunları en son teknoloji ile işleyerek, bebeğinizin anne karnında duyduğu hale getirdik.

Bebeğiniz, anne karnından aşina olduğu bu sesleri duyar duymaz kendini en güvende hissettiği o ortamı anımsayacak ve bu rahatlama duygusu ona huzurlu bir uykunun kapılarını açacaktır. Yapılan araştırmalar da, bu seslerin, uykuya geçişi kolaylaştırdığı ve kesintisiz bir uyku sağladığı yönündedir. Bebeğin uykusunun bölünmemesi için 55 dk.dan fazla kesintisiz olarak hazırlanmış bu albüm , bilimsel veriler doğrultusunda, ve örneklerinden esinlenerek hazırlanmış bir çalışmadır.

 


Ana Kucağı
       

   
Müzik ve Düzenleme:Yalçın Akyıldız
Yapım: Yeditepe Müzik

Ana Kucağı albümü 3 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler bebeklerin uyuma, yemek yeme ve oyun saatlerine göre hazırlanmıştır.

Bebeğinizi uyutacağınız zaman odasında ya da uykuya hazırlandığı mekanda Ana Kucağı albümü, ‘Bebişim   Uyuyor’ bölümünü dinletmeniz, uykuya daha rahat geçmesini ve kesintisiz bir uyku dönemi geçirmesini sağlayacaktır. Bebeğiniz uyurken düşük seste dinleteceğiniz Ana Kucağı ‘Bebişim Uyuyor’ bölümü bebeğinizin uyku kalitesinde belirgin bir artış sağlayacaktır.
Bebeğinizin oyun saatinde, arkadaşları ile birlikteyken Ana Kucağı albümünün ‘Bebişim Oynuyor’ bölümünü fonda dinletmeniz, onun kişisel ilişkilerine ve kendi kendine vakit geçirebilme yeteneklerine katkıda bulunacaktır. Oyun saatinde daha sakin ve uyumlu olduğunu gözleyeceksiniz.

İşinizin en zor kısımlarından biri, bebeğinize yemek yedirmektir. Bu anı, Ana Kucağı albümü ile daha keyifli bir hale getirebilirsiniz. Bebeğinizin beslenme saatlerinde ona dinleteceğiniz Ana Kucağı albümü ile onun keyifli ve mutlu bir şekilde yemek yemesini sağlayabilirsiniz.

Uzmanlar tarafından yapılan yorumlar
Müzik çocuğun zihinsel aktivitelerinin, sosyal becerilerinin ve yeteneklerinin gelişimine katkıda bulunur. Bunun yanı sıra, müzik eğitiminin, öğrenme ve yaratıcılık üzerinde olumlu etkisi vardır. Ana Kucağı albümü, yeni doğum aşamasından itibaren çocuğu müzikle buluşturması açısından önemli ve yararlı bir çalışmadır. Benzer çalışmaların devamını dilerim.
Prof. Dr. Haluk Yavuzer/İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi

Ana Kucağı albümünü dinledim. Çocuklar için, gelişim süreçlerinde faydalı olacağı kanısındayım. Gebelerin de dinlemesinde faydalı olabilir.
Prof. Dr. Rıza Mandazlı/Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi

Ana Kucağı çok sevimli. Bebekleri uyutmak ve sakinleştirmek için ideal bir yapıt.

Dr. Ayşegül Yeğinsu-Amerikan Hastanesi

Çocuklar için hazırlamış olduğunuz ‘Ana Kucağı’ albümünü dinledim. Bunun çocuk gelişimi için iyi bir materyal olacağını düşünmekteyim. Çalışmalarınızın devamını beklemekteyim.

Psikolog Meliha Karatay/(Hattat Kliniği)

Müzik kendiliğinden ses çıkartmaya hevesli olan çocuğun doğasında vardır. Bu da göstermektedir ki, müziksel yetenekler doğuştan gelmektedir; ama kuskusuz farklı derecelerde. Yine ilk çocukluktan beri, müziğe karşı bir ilgi ve geliştirilmesi gereken bir duyarlılık olduğu görülmektedir.Çoğunlukla bu yetenekler gizli kalmaktadır. Temel soru, bunun ortaya çıkarılması ve değerli hale getirilmesidir. Burada hemen belirtilmesi gereken diğer bir nokta da, geleneksel müzik eğitimiyle, müzikle eğitim arasında önemli bir fark olduğudur.

Nelly Caron, müzikle eğitimi şöyle tanımlamıştır. “Müzikle eğitim, her şeyden önce, duyarlılığı uyandırmak, duygusal algıları kesinleştirmek, bireylerin becerikliliğini geliştirmek, kısacası insan geliştirmek amacını gütmektedir.
“Burada müzikle eğitimde amaçlanan etkiler çok iyi ifade edilmiştir.”

Bu tanımda belirtilen amaçlardan e önemlisi, 6 yaşından önce duyuların ve ritmik sezgilerin uyandırılmasıdır. Çünkü bir çok uzmana göre bu dönem, çocuklarının duyularının ve izlenimlerinin en yoğun olduğu dönemdir. Müzik çocuğa aktif bir biçimde dinlenmeyi ve duymayı öğretir, ayrıca günlük yaşamdan uzaklaşıp içine girebildiği o çok geniş dünyayı yansıtma fırsatını verir. Öte yandan, çocuğun hayal gücüne seslenerek, onu besler ve yaratma yetisine elverişli bir zemin hazırlar. Müzik bir sevinç kaynağı oluşturur. Bu sevinç kaynağı, çocuğun varlığını bütünleyerek, sürekli yaşar duruma getirir. Sonuç olarak Dalcroje’un dediği gibi “Gerekli olan, çocuğun müziği hissetmeyi, benimsemeyi, tüm varlığıyla dinlemeyi öğrenmesidir.”

Kaynak: Prof. Dr. Haluk Yavuzer - Doğum Öncesinden, Ergenlik Sonuna Çocuk PSİKOLOJİSİ/Remzi Kitabevi (22.Basım)

 

 

Ana Kucağı-2


BEBEKlasik 01
   


Müzik ve Düzenleme
1-8: Bilgisayar Programlama . Yalçın Akyıldız
9:Bir Mozart Masalı

Yazan: Göknil Özkök Genç
Seslendiren: Ayşe Teker
Supervisor: Görkem Yeltan
Kapak Tasarım: Burak Yamanlıca – Loop Agency
Grafik Tasarım Uygulama: Sibel Limberg
Yapım:Yeditepe Müzik


Pediatri Birliği Öneriyor
‘BEBEKlasik albümlerinin bebeklerin gelişim için faydalı olacağını düşünüyoruz.’
Prof. Dr. Murat Tuncer-Pediatri Birliği Derneği Başkanı

Bebeğiniz için Mozart’ın ölümsüz eserleri
‘Bir Mozart Masalı’ bölümüyle Mozart’ın Hayatı
Yapılan sayısız araştırmalar gösteriyor ki müzik, bebeklerin zihinsel gelişimine düşünsel duygusal ve sosyal yönden büyük katkı sağlıyor. Uzmanlar özellikle klasik müziğin, bebeklerin matematik ve mantık yeteneklerinin gelişimine de yarar sağladığını belirtiyorlar.

BEBEKlasik  01 albümünde Mozart’ın en sevilen eserlerini, bebekler için özel olarak düzenlenmiş haliyle dinleyeceksiniz. Özel doğa efektleriyle süslenmiş bu eserler, bebeğinizin gelişimine katkı sağladığı gibi, daha huzurlu ve kaliteli vakit geçirmesini de sağlayacak. Ayrıca Bir Mozart Masalı bölümüyle, bestecinin hayatını – bir masal gibi – bebeklerinize dinletebilirsiniz.

 

BEBEKlasik02

ORCHESTRAL SUITES Suite No. 1 Do Majör, BWV 1066


Bebeğiniz için Bach’ın ölümsüz eserleri
‘Bir Bach Masalı’ bölümüyle Bach’ın Hayatı.
BEBEKlasik  02 albümünde Bach’ın en sevilen eserlerini, bebekler için özel olarak düzenlenmiş haliyle dinleyeceksiniz. Özel doğa efektleriyle süslenmiş bu eserler, bebeğinizin gelişimine katkı sağladığı gibi, daha huzurlu ve kaliteli vakit geçirmesini de sağlayacak. Ayrıca Bir Bach Masalı bölümüyle, bestecinin hayatını – bir masal gibi – bebeklerinize dinletebilirsiniz.

BEBEKlasik 03

ORCHESTRAL SUITES Suite No.2 Si Minör, BWV 1067


Bebeğiniz için Bach’ın ölümsüz eserleri
‘Bir Bach Masalı’ bölümüyle Bach’ın Hayatı.
BEBEKlasik  03 albümünde Bach’ın en sevilen eserlerini, bebekler için özel olarak düzenlenmiş haliyle dinleyeceksiniz. Özel doğa efektleriyle süslenmiş bu eserler, bebeğinizin gelişimine katkı sağladığı gibi, daha huzurlu ve kaliteli vakit geçirmesini de sağlayacak. Ayrıca Bir Bach Masalı bölümüyle, bestecinin hayatını – bir masal gibi – bebeklerinize dinletebilirsiniz.

BEBEKlasik 04

Hungarian Dances


Waltzes


Bebeğiniz için Brahms’ın ölümsüz eserleri
BEBEKlasik  04 albümünde Brahms’ın en sevilen eserlerini, bebekler için özel olarak düzenlenmiş haliyle dinleyeceksiniz. Özel doğa efektleriyle süslenmiş bu eserler, bebeğinizin gelişimine katkı sağladığı gibi, daha huzurlu ve kaliteli vakit geçirmesini de sağlayacak.

BEBEKlasik 05


Bebeğiniz için ‘Carmen’den seçmeler,
Bizet, Debussy, Faure ve Satie’nin sevilen eserleri…
BEBEKlasik  05 albümünde ki ‘Georges Bizet’, ‘Claude Debussy’, ‘Gabriel Faure’, ‘Eric Satie’nin ölümsüz eserlerini, bebekler için özel olarak düzenlenmiş haliyle dinleyeceksiniz. Özel doğa efektleriyle süslenmiş bu eserler, bebeğinizin gelişimine katkı sağladığı gibi, daha huzurlu ve kaliteli vakit geçirmesini de sağlayacak.

BEBEKlasik 06


Bebeğiniz için Mozart’ın ölümsüz eserleri

‘Bir Mozart Masalı’ bölümüyle Mozart’ın hayatı.
BEBEKlasik  06 albümünde Mozart’ın en sevilen eserlerini, bebekler için özel olarak düzenlenmiş haliyle dinleyeceksiniz. Özel doğa efektleriyle süslenmiş bu eserler, bebeğinizin gelişimine katkı sağladığı gibi, daha huzurlu ve kaliteli vakit geçirmesini de sağlayacak.

BEBEKlasik 07
 


Bebeğiniz uyku saati için hazırlanmış eserler
BEBEKlasik  07 albümünde ünlü Fransız bestecilerin en sevilen eserlerini, bebekler için özel olarak düzenlenmiş haliyle dinleyeceksiniz. Özel doğa efektleriyle süslenmiş bu eserler, bebeğinizin gelişimine katkı sağladığı gibi, daha huzurlu ve kaliteli vakit geçirmesini de sağlayacak.

BEBEKlasik 08

 

Bebeğiniz için Beethoven’ın ölümsüz eserleri
BEBEKlasik  08 albümünde Beethoven’ın en sevilen eserlerini, bebekler için özel olarak düzenlenmiş haliyle dinleyeceksiniz. Özel doğa efektleriyle süslenmiş bu eserler, bebeğinizin gelişimine katkı sağladığı gibi, daha huzurlu ve kaliteli vakit geçirmesini de sağlayacak.

Define Bahçesi

Hikayeler
Define Bahçesi


Kelebek Kız ve Çoban


Boyalı Hamsiyle Süs Balığı

 

Define Bahçesi Görkem Yeltan’ın Kırmızının Günlüğü ve Solucan Hımbıl Beyaz’dan sonraki üçüncü albümü. Diğerlerinde olduğu gibi bu albümde de, hikayeleri ve şarkıları Türkiye’nin önde gelen tiyatrocuları seslendiriyor. Müzik ve Düzenlemeleri Yalçın Akyıldız’ın yaptığı albüm, üç ayrı hikayeden oluşuyor…

Define Bahçesi, çocukların dinlemekten sıkılmayacakları bir albüm. Bazen komik, bazen hüzünlü ama, tamamı heyecanlı ve sürükleyici olan  hikayeler, usta tiyatrocuların sesiyle daha da renkleniyor… Albümde yer alan müzik ve şarkılar ise alışılmış kalıpların dışında, çocukların seveceği modern biçimde hazırlandı… Özellikle, her bir hikayenin sonunda yer alan şarkılar, çocukların dillerinden düşmeyecek…

Albüm gelirlerinin belirli bir kısmı Toplum Gönüllüleri Vakfı’na ayrıldı. Yani satın alacağınız bir cd ya da kaset, çocukların ve gençlerin gelişimine katkıda bulunacak bir bağış olacaktır.
   
Seslendirenler    
Define Bahçesi

 • Betül Arım (Anne)
 • Gökçer Genç (Kirpi)
 • Göksel Kortay (Büyükanne)
 • Mehmet Ali Alabora (Maymun Anok)
 • Serkan Ercan (Kanguru Kano)


Kelebek Kız ve Çoban

 • Ayçıl Yeltan (Ana Kelebek)
 • Ayşe Teker (Anlatıcı)
 • Görkem Yeltan (Kelebek kız)
 • Nail Kırmızıgül (Çoban)
 • Yeşim Koçak Şahinler (Büyücü)


Boyalı Hamsiyle Süs Balığı

 • Erkut Ertürk (Balıkçı)
 • Kaan Çakır (Boyalı hamsi)
 • Sanem Çelik (Süs balığı)
 • Yeşim Koçak Şahinler (Balıkçının kızı)


Müzik ve Düzenleme

 • Yalçın Akyıldız   

 Kırmızı’nın Günlüğü

Örnek dinlemek için tıklayınız

 • Rengini Söyle
 • Hoş Geldin Canım Günlük
 • Ablamla Kavgalar
 • Sanki Benim Hayatım Yok
 • Çirkin Giyiniyorum
 • Canım Annem
 • Annem O Kadar Güzel ki
 • Bronşit Olmak Kötü Şey
 • Vosfi
 • Vosfiyi Satacaklar
 • Ablamın Sevgilisi Var
 • Çete Kuruyoruz
 • Atomikler
 • Ayrılırsam Ağlamam
 • Doğum Günü Partim


Tiyatro oyuncusu Görkem Yeltan’ın kaleme aldığı Kırmızı’nın Mektupları kitabından yola çıkarak hazırlanan Türkiye’nin ilk ve tek müzikli okuma CD’si“Kırmızı’nın Günlüğü”nde Türkiye’nin gerçek yıldızları çocuklar için biraraya geldi.

Yepyeni ve benzersiz bir çalışma olan “Kırmızı’nın Günlüğü”, bir ilkokul çocuğunun iç dünyasını, arkadaşları ve ailesiyle ilişkilerini tüm gerçekleriyle yansıtan; dinleyenleri gülümseterek çocuklara mesajlar veren keyifli bir yolculuk. Kırmızı’nın Günlüğü’nde öykülerin yanı sıra çocukların severek dinleyecekleri ve söyleyecekleri eğlenceli şarkılar da yer alıyor. Ülkemizin gerçek yıldızlarını buluşturan “Kırmızı’nın Günlüğü”çocuklara yepyeni bir dünyanın kapılarını aralıyor.

Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen bu proje kapsamında çocukların geleceği de unutulmadı. Kırmızı’nın Günlüğü kaset ya da CD’sine sahip olan herkes aynı zamanda Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na da doğrudan bağışta bulunmuş oluyor.

Tiyatroya gönül vermiş ve her biri gerçek anlamda “sanatçı” olan yıldız isimlerin tek yürek olarak aynı amaçla yan yana geldikleri Kırmızı’nın Günlüğü, çocukların renkli dünyalarına yepyeni heyecanlar katıyor.
   
Müzik ve Düzenleme
Yazan: Görkem Yeltan
Seslendirme Yönetmeni: Ayçıl Yeltan
Müzik: Yalçın Akyıldız
Kayıt: Sarp Özdemiroğlu
Grafik Tasarım: Loop Agency - Burak Yamanlıca
Yapımcı: Yalçın Akyıldız
Yapım: Yeditepe Müzik

Rengini Söyle
Müzik - Düzenleme: Yalçın Akyıldız
Vokal: G. Yeltan – M. A. Alabora – E. Altuğ – S. Çelik – E. Kınay – A. Teker – Y. Akyıldız
Bas Gitar: Şuayip Yeltan
Gitarlar: Mengü Arslanoğlu, Yalçın Akyıldız

Canım Annem
Müzik - Düzenleme: Yalçın Akyıldız
Vokal: G. Yeltan
Bas Gitar: Şuayip Yeltan

Vosfi
Müzik - Düzenleme: Yalçın Akyıldız
Vokal: G. Yeltan
Bas Gitar: Şuayip Yeltan
Gitarlar: Mengü Arslanoğlu, Yalçın Akyıldız

Atomikler
Müzik - Düzenleme: Yalçın Akyıldız
Vokal: M. A. Alibora – E. Altuğ – E. Kınay – G. Yeltan
Bas Gitar: Şuayip Yeltan
Kayıt - Mix: Yalçın Akyıldız

 

 

Solucan Hımbıl Beyaz / Zebra Zaza

Solucan Hımbıl Beyaz
Hımbıl mı hımbıl bir solucan... Bu tembelliğini, uyuşukluğunu ayakları olmamasına bağlıyorsa ve tam 40 tane ayağı olan Sinirli Lacivert ile karşılaşıyorsa neler olur?

Kırkayak Sinirli Lacivert; çocukları sevmemesine rağmen, bilge olabilmek için, Solucan Hımbıl Beyaz’ın sorularını yanıtlıyor.

Solucan Hımbıl Beyaz, ayaklara o kadar hayran ki sürekli sorular soruyor.
Bakalım bu öykünün sonu nasıl bitiyor ...

Örnek dinlemek için tıklayınız

Zebra Zaza
Zebralar dışında bütün canlılarla konuşabilen bir zebra. En yakın arkadaşı Sanu’yu, bütün itirazlara rağmen; Kırmızı Sığır, Yeşil Yaban Öküzü ve Mavi Deve Kuşu ile kurduğu müzik grubuna dahil ediyor. Böylece dünyanın en mutlu zebrası oluyor. Ünlü beşliler turneye çıkıyor. Sırtlanlar ortada kol geziyor.

Zebra Zaza her zaman konuşmayı çok seviyor.

Örnek dinlemek için tıklayınız

Seslendirenler:
Solucan Hımbıl Beyaz: Serkan Ercan
Anlatıcı: Görkem Yeltan
Anne: Sanem Çelik
Kırkayak Sinirli Lacivert: Kaan Çakır
Kraliçe: Ayşe Teker


Zebra Zaza: Görkem Yeltan
Sanu: Mehmet Ali Alabora
Sırtlan: Nail Kırmızıgül
Fil Amca: Şahan Gürkan
Kırmızı Sağır: Gökçer Genç
Yapım: Yeditepe Müzik
Yapımcı: Yalçın Akyıldız
Yazan: Görkem Yeltan
Müzik: Ana Kucağı (Yeditepe Müzik)
Kapak Tasarım: Burak Yamanlıca (Loop Agency)
1


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük