Süper Anne Sendromu

İş dünyasının o tempolu ve hızlı yaşamına alışan, çalışan kadınlar çocuk sahibi oldukları zaman iş ve aile dengesini kurmak için mükemmeliyetçi tavırlarını bırakmıyorlar. Çalışan anneler/kadınlar hem işlerinde yükselmek istiyorlar hem de ev işleri, yemek, çocuk bakımı ve eşle ilişkiler konusunda mükemmel olmak istiyorlar. 

Süper kadın ev işleri, çocuk, eş, iş ve kariyer, kendi ailesi, eşinin ailesi, kişisel bakım, arkadaşlarla ilişkiler, sosyal çevre, güzel görünmek derken her şeyi yapmaya kalkışıyor ve hem fiziksel hem de ruhsal bir yıpranmayla karşı karşıya kalıyor.
 
Süper kadının hırslı ve mükemmeliyetçi yapısı, kendisine koyduğu standartlar, çevrenin ve eşin beklentilerine hayır diyememesi kadını iyice yıpratıyor ve depresyon, anksiyete gibi ruhsal hastalıkların pençesine itiyor.
 
Ülkemizde erkekler çok sıkıştıklarında dışarı arkadaşlarıyla buluşmaya, maça gidebiliyorlar fakat kadın ise bu şansı pek kullanamıyor. Oysa ki kadın da zaman zaman arkadaşlarıyla buluşarak ya da alışverişe giderek kendisini rahatlatabilir. 
Kadınlar artık doğumdan sonra çalışma hayatından vazgeçemiyorlar. Çalışan kadınlar için kariyer vazgeçilmez bir tutkuya dönüşmeye başladı. Fakat bunun yanında artık çalışan kadınlar evlilik ve çocuk sahibi olma isteğinden de vazgeçmiyor. 20’li yaşların başında üniversiteden mezun olan genç kadınlar artık 30’lu yaşların ortasında kariyerlerini zirveye getirip 35 yaşlarından sonra evlilik ve çocuk hayallerini gerçekleştiriyorlar.
 
Psikoloji ve tıp biliminin yeni yeni tanımladığı ve adını yeni koyduğu bir sorun olan “Süper Anne Sendromunda kadınlar genellikle; Vücudun bazı bölgelerinde ağrılar, uykusuzluk, çarpıntı, yorgunluk, mide ve bağırsaklarda gaz ve spazmlar, migren türünde baş ağrıları, özellikle ellerde ve kolda uyuşmalar, kas ağrıları, diş gıcırdatma, stres ve endişe gibi sorunlardan yakınıyorlar. İşyerinde başarısını kanıtlayan birçok kadın, mükemmeliyetçi tavrını evinde de sürdürüyor.
 


12


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük