Uzmanlarımız

Prof. Dr. İsmail Çepni( Kimdir? )
Kadın Sağlığı

Doğum Şekilleri ve Tercih Nedenleri

Bir hücre ile başlayan süreç. İki yüz trilyon kadar bölünerek çoğalma ve bir o kadar ağırlık artışı  sonuçta ortaya harika bir varlık çıkıyor. Ve bu muhteşem canlı mucizevi bir yolculuk ile dünyaya merhaba diyor. İşte anne adaylarının en çok tercih ettiği yöntemler ve sebepleri… 

Normal Doğum
Şu bir gerçek ki, en uygun doğum şekli normal doğumdur. Sezaryen ile doğumda anne ve bebek açısından hastalanma ve ölüm riski normal doğuma kıyasla en az iki katı kadar fazla olduğunu, ancak her vaginal doğumun da normal doğum olmadığını bilmek durumundayız. Günümüzde normal doğum kavramından anlamamız gerekenin, hiç müdahalesiz, normal kilo sınırlarında, baş gelişi ile normal sürede, hekimin gerektiğinde epizyotomi yaptığı ve bebeği düşmesin diyerek tuttuğu vaginal yoldan doğumdur. Teknolojinin tıpta yardımcı olarak kullanılması ile gebelik takibi,  fetal iyilik halinin değerlendirilmesi, fetal anatomi, annenin durumu ve doğum sürecinin seyri ile ilgili olarak önceki yıllara kıyasla çok önemli mesafeler katedilmiştir. Sonuçta hedef, doğum sürecinin anne ve bebeğe zarar vermesini engellemek ve tamamen sorunsuz seyir olmalıdır.
 
Neden normal doğumu tercih ediyorlar? 
  • Doğal olan doğum şekli istedikleri için. 
  • İlk doğumlarda biraz zorluk çekilmesine karşın, sonraki doğumlar çok daha kolay olduğu için. 
  • Doğum sonrasında çok daha kısa sürede toparlandıkları, bebekleriyle ve kendileriyle daha rahat ilgilenebildikleri için. 
  • Anestezi almaları gerekmediği için. 
  • Hastanede kalış süresi daha kısa olduğu için
  • Sezaryene göre daha ekonomik olduğu için
 


12345

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük