Uzmanlarımız

Prof. Dr. İsmail Çepni( Kimdir? )
Kadın Sağlığı

Doğum Şekilleri ve Tercih Nedenleri
Spinal   Anestezi
Epidural anestezi uygulaması gibi kalça kemiklerinin hizasında, omuriliğin sona erdiği noktanın altından bele ince bir iğne batırılır. Subaraknoid boşluğa girilir ve beyin omurilik sıvısının geldiği gözlendikten sonra ilaç verilir. Spinal anestezide epidural anestezi için beklenildiği kadatr süreye ihtiyaç yoktur. Dakikalar içinde sonuç alınır. Har iki yöntemin birlikte uygulandığı klinikler vardır.
 
Müdahaleli Doğum
Vajinal doğum sırasında vakum ya da forseps (kaşık) doğuma yardımcı olmak amacıyla kullanılmışsa buna müdahaleli doğum denir. Vakum ve forseps uygulaması son yıllarda giderek azalmıştır. Günümüzde ancak baş çıkımda iken yani doğum yolu sonuna ulaştığında bebekte sıkıntı bulguları olduğunda , annenin ıkınamadığı ya da kalp hastalığı gibi ıkındırılmaması gereken durumlarda kullanılır. Suni sancı verilmesi ve bebeği vajenden çıkışını kolaylaştırmak için epizyotomi (dikişli doğum) dediğimiz kontrollü kesinin yapılması da müdahaleli doğum olarak değerlendirilir. 
 
Epizyotomi baş çıkımda iken annenin doğum kanalı ve özellikle dış kısımda yırtılma olmasın diye özellikle ilk doğumlarda uygulanır. Böylece yırtık ya da yaralanma engellenerek doku korunur. Yıllarla birlikte idrar kaçırma v.b . gibi sıkıntılar azaltılmış olur. 


12345

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük