Bayramda tatlı tüketirken hız limitini aşmayın!

 

Ramazan ayı boyunca öğün sayısının azalmasıyla düşen metabolizma hızı nedeniyle vücudumuz kilo almaya çok elverişli hale geliyor. Şeker, tatlı, çikolata tüketiminin fazlasıyla arttığı bu dönemde günlük kalori alımına dikkat etmek gerekiyor. Yetişkin bir birey için şeker tüketiminde günlük kalori limiti 100, erkeklerde ise 150 kaloridir.
 
Bayramda çok fazla ikram edilen ve tüketilen gıdaların başında çikolata gelmektedir, kakao yağı yüksek olan bitter çikolataların kalp damar sağlığı konusunda üzüm ve yeşil çay kadar güçlü antioksidan etki yaratır. Ancak bitter çikolatanın da içeriğindeki şeker nedeniyle yüksek kaloriye sahip olduğunun unutulmadan tüketilmesinde yarar var. Özellikle kakao yağından düşük çikolatalarda doymuş yağ içeriği daha fazla olduğundan, doymuş yağların kan kolesterolünde yükselmeye neden olacağı bilinerek dikkatli tüketilmesi gerekiyor. 
 
Bayramda mutlaka tatlı tüketmek isteyenlerin mini kalori tablosuna bakmasında yarar var: 
 
  • 40 gr bitter çikolata 160 kalori
  • 40 gr sütlü çikolata 230 kalori
  • Bir adet baklava 150 kalori 
  • Bir kase sütlü tatlı ortalama 200 kalori
 
Çocuklara mısır şurubu içeren şekerlemeyi sınırlayın!
Obezitenin her geçen gün hızla artması ve beraberinde getirdiği sağlık sorunları nedeniyle tatlı ve şeker tüketiminde çok seçici olmak gerekiyor. Ramazan Bayramı halk arasında “Şeker Bayramı” olarak bilindiğinden, bu bayramda çocukların şeker, çikolata ve tatlı tüketimi de artıyor. Şekerlemelerde pancar şekeri kullanılması gerekirken, artık bir çok şeker içeren besinde mısırdan elde edilen nişasta bazlı şekerin kullanılmaktadır, gıda sanayisinin yaklaşık 700’e yakın üründe kullandığı bu şeker tipi de genetiği değiştirilmiş mısırdan elde edilmektedir. Bu durumda insülin direnci artıyor, bu da kilo artışı ve diyabet riskini artırıyor. Çocuklarda hiperaktivite, dikkat bozukluğu, erken ergenlik gibi sağlık sorunları yaratabiliyor.  
 
Çocukları şekerle geç tanıştırın!
Çocuk beslenmesinde hiçbir yeri olmaması gereken rafine şeker, çocuklar  için gerekli hiçbir besin öğesini bulundurmamaktadır, en az üç yaşına kadar içinde şeker ihtiva eden her türlü besinin çocuğa verilmemesi gerekir. Şekerin kaynağına çok dikkat edilmesi gerekiyor, basit şeker grubu olarak çocuklara sadece meyvelerden gelen şeker yeterli olacaktır. Ramazan Bayramı’ndaki tatlı alımında şunlara dikkat edilmesi gerekir: 
 
  • Hamur ve kızartma tatlılardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.
  • Çikolata yiyecekseniz seçiminiz bitter çikolatadan yana olmalı. 
  • Etiket okuma bilgisi kazanarak içeriğinde mısır şurubu ya da mısır nişastası içerenlerden mümkün olduğunca kaçınmaya çalışın ya da az tüketin.  
  • Şeker tüketiminin diş çürüklerine neden olduğu unutmayarak ağız içi temizliğine çok önem verin.
  •  Çocukların çok fazla miktarda tatlı ve şeker tüketmemesine dikkat edin. Tatlı olarak kalsiyum açısından da zengin sütlü tatlıları yemelerini sağlayın.  
  • Günlük iki litre su içmeye özen gösterin.  
 
 
Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin
 
 


1


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük