Mutlu Çocuklar, Mutlu Ailelerde Yetişir

Ebeveyn olarak üç temel sorumluluğunuz bulunmaktadır. Bunlar, önem sırasına göre şu şekilde , sıralanabilir:

  • Kendinize bakmak, özen göstermek,
  • Eşinizle birlikteliğinize özen göstermek,
  • Çocuklarınızın bakımını üstlenmek, onlarla ilgilenmek.
 
Kendinizi  iyi  hissettiğinizde, birlikte olmaktan hoşlandığınız kişiler arasında, sağlıklı ve dinlenmiş olduğunuzda, çocuklarınıza bir şeyler verebilir ve bundan zevk duyarsınız.
 
Çocukları için aşırı fedakarlık gösteren ebeveyn, "Saçımı sizler için süpürge ettim," ya da, "Yaşamımızın en güzel yıllarını sizin  için feda ettik," diyerek bunun faturasını yine onlara çıkartabilir. Oysa bilmeniz gereken en önemli nokta, ebeveyn olmanın kendi isteğinizle gerçekleştiğidir. Evlilikte, ebeveynliğe hazır olduktan sonra çocuk sahibi olmak bu nedenle özel bir önem taşır.
 
Burada yeri gelmişken, "Hiçbir çocuk dünyaya gelmek üzere ana-babasına dilekçeyle başvuruda bulunmaz. Anne ve baba, çocuklarını planlayarak ve isteyerek dünyaya getirir."
 
Madem ki ebeveyn olmak sizin kendi arzunuzla gerçekleşmiştir, o zaman kendinize, birlikteliğinize ve çocuklarınıza göstereceğiniz özenin bir bütün ve birbirinden ayrılmaz olduğunu unutmayın. Birlikteliğinize karşılıklı özen göstermeniz, size eşinizin gözünde yalnızca çocuklara bakmakla veya ailenin geçimini sağlamakla yükümlü biri olmadığınızı, aynı zamanda değer verilen bir yetişkin olduğunuzu anımsatır.
 
Çocuklarınıza bakmak ise yukarıdakilerin doğal bir sonucu olarak gelişir. Ana ya da baba olmayı kendi isteğinizle seçtiğinizi düşünüyorsanız, kendinize özen gösteriyorsanız, eşiniz size destekliyor ve size değer verdiğini gösteriyorsa, çocuklara karşı verici olmak kendiliğinden gelişecek, size kolay gelecektir.


12


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük